Jak zrealizować e-skierowanie do lekarza specjalisty?
E-skierowanie – jak je zrealizować?
Są lekarze specjaliści, do których
nie trzeba skierowania. Wystarczy się umówić na wizytę. Są to:
psychiatra, ginekolog i położnik, onkolog, wenerolog, dentysta.
Pozostali przyjmują jedynie pacjentów mających ważne skierowanie
na konsultację lub leczenie.
Do lekarza specjalisty tylko z e-skierowaniem
Od 8 stycznia 2021 r. skierowania do specjalisty wystawiane są wyłącznie w postaci elektronicznej. Jeśli więc podczas teleporady lekarz POZ uzna, ze konieczna jest konsultacja chirurga czy okulisty, poda kod niezbędny do tego, aby zarejestrować się w odpowiedniej poradni. Nie trzeba więc będzie iść do przychodni po skierowanie.
E-skierowanie otrzymasz na:
- ambulatoryjne świadczenie specjalistyczne (za wyjątkiem porady w zakresie logopedii);
- leczenie szpitalne (nie dotyczy to szpitala psychiatrycznego);
- niektóre badania, np. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy gastroskopię.
Uwaga! Kod do e-skierowania możesz otrzymać również SMS-em lub e-mailem. W tym celu musisz się zalogować na Internetowym Koncie Pacjenta, wejść w Ustawienia i wpisać swój numer telefonu lub adres e-mailowy.
Kiedy e-skierowanie w formie papierowej?
W wyjątkowej sytuacji e-skierowanie może być wystawione w formie papierowej. Tak będzie, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (np. położna lub pielęgniarka) nie ma dostępu do systemu, np. z powodu awarii lub podczas wizyty domowej.
Uwaga! Skierowanie w formie papierowej otrzyma także pacjent o nieustalonej tożsamości oraz osoba mieszkająca w innym kraju UE i tylko okazjonalnie korzystająca ze świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Rejestracja wizyty z e-skierowaniem
Na konsultację lub badanie możesz się zapisać telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz swój numer PESEL – podobnie jak to robisz realizując receptę. Jeśli zapisujesz się osobiście, pokaż w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem, aby przychodnia mogła go zeskanować, i podaj swój PESEL.
Komentarze