Jak zdobyć działkę w Rodzinnych Ogródkach Działkowych?

Działka w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Jak ją zdobyć?

Działka w Rodzinnych Ogródkach Działkowych od zarządu

Jeśli chcesz stać się użytkownikiem działki, najpierw skontaktuj się z zarządem Rodzinnych Ogródków Działkowych w swoim miejscu zamieszkania (dane kontaktowe powinieneś znaleźć przy wejściu na teren ogródków).

Jeśli dysponuje on wolnymi działkami, przy podejmowaniu decyzji o przydzieleniu Ci jednej z nich weźmie pod uwagę Twoje miejsce zamieszkania. Z zasady bowiem Rodzinne Ogródki Działkowe zaspokajają potrzeby lokalnej społeczności. Jeśli mieszkasz na drugim krańcu miasta, prawdopodobnie działki nie dostaniesz.

Uwaga! Gdy decyzja będzie pozytywna, zarząd podpisze z Tobą umowę dzierżawy, a Ty otrzymasz prawo użytkowania działki, nie własności. Własnością na działce będą jedynie budynki oraz nasadzenia.

Umowa wiąże się z wniesieniem jednorazowej opłaty, ustalonej przez Krajową Radę PZD (od 120 do 300 zł). Oprócz tego obowiązuje roczna składka członkowska – 18 groszu za 1 m.kw. Działki – oraz opłata inwestycyjna. Tę ostatnią ustala każdy Rodzinny Ogród Działkowy indywidualnie, w zależności od tego, z jakich mediów korzysta (niektóre mają np. własne ujęcia wody), jakie są koszty inwestycji, remontów, konserwacji, remontów, konserwacji infrastruktury ogrodowej, ubezpieczenia i podatków.

To wszystko może się różnić w zależności od miasta.

Działka prosto od działkowca

Jeśli działkę nabywasz od innego użytkownika Rodzinnych Ogródków Działkowych, musicie spisać umowę przeniesienia prawa do działki w trzech egzemplarzach z notarialnym poświadczeniem podpisu.

Następnie osoba nabywająca musi złożyć do zarządu o zatwierdzenie umowy. Zarząd ma na to 2 miesiące. Dopiero wtedy umowa przeniesienia zaczyna obowiązywać. Koszt pozyskania działki w ten sposób jest wyższy, zwłaszcza w dobie pandemii – waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.

O czy musisz pamiętać, gdy masz działkę w Rodzinnych Ogródkach Działkowych?

Na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych obowiązuje regulamin, którego każdy użytkownik musi przestrzegać. Zgodnie z nim na terenie ogródka nie wolno trzymać na stałe zwierząt (psów, kotów), a te przyprowadzane powinny być na smyczy i w kagańcu.

Nie wolno spalać traw i żadnych odpadów, także roślinnych – należy je kompostować.

Każdy działkowiec musi także dbać o swoją działkę – usuwać ogniska chorób, szkodników roślin i chwastów (odpowiednimi środkami z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowników i ich upraw). Jeśli działka jest zaniedbana, działkowiec może stracić do niej prawo.

Komentarze

Czytaj także...