Renta socjalna – jak się starać o rentę socjalną?

Renta socjalna

Osoba, która ze względu na stan zdrowia nie miała możliwości wypracowania stażu ubezpieczeniowego dającego podstawę do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy czy emeryturę, może liczyć na rentę socjalną.

Musi przy tym spełnić zapisane w ustawie warunki.

Kto ma prawo do renty socjalnej?

Renta socjalna to świadczenie o charakterze zabezpieczającym, a to oznacza, że jej celem jest zapewnienie środków finansowych niezbędnych do życia. Przysługuje osobie, która osiągnęła pełnoletność i jest całkowicie niezdolna do pracy. Chodzi tu o niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a nie wyuczonej czy wykonywanej.

Uwaga! Przepisy stawiają tu jeszcze istotny warunek: powodem, dla którego dana osoba nie może pracować, jest naruszenie sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia albo do 25. roku życia, jeśli doszło do tego w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego).

Przy ocenie prawa do renty socjalnej nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy. Ważny jest czas naruszenia sprawności organizmu, którego skutkiem jest właśnie niepełnosprawność.

Osobie, która spełnia wspomniane warunki przysługuje renta socjalna stała (jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała) lub okresowa (gdy jest czasowa).

Jakie dokumenty potrzebne przy staraniu się o rentę socjalną?

Starania o rentę socjalną należy zacząć o zebrania odpowiednich dokumentów. Są to:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego wystawione na druku OL-9 nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku o rentę;
  • dokumentacja medyczna, potwierdzająca stan zdrowia (mogą to być wyniki badań albo karty leczenia szpitalnego);
  • oświadczenie, czy jest się właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej (osobie posiadającej nieruchomość rolną o powierzchni przekraczającej 5 hektarów renta socjalna nie przysługuje);
  • zaświadczenie ze szkoły lub uczelni (w przypadku ucznia albo studenta).

Osobie zatrudnionej potrzebne będzie zaświadczenie od pracodawcy o terminie zawartej umowy i kwocie osiąganego przychodu oraz wywiad zawodowi (na zusowskim druku OL-10).

Dokumenty należy złożyć wraz z wypełnionym wnioskiem o rentę socjalną (dostępny na stronie ZUS) w dowolnym oddziale ZUS. Osobiście, przez przedstawiciela ustawowego (np. rodzica), opiekuna prawnego lub faktycznego, kierownika ośrodka pomocy społecznej albo inną osobę z pisemnym pełnomocnictwem.

Można się odwołać

Po złożeniu dokumentów ZUS wyznaczy termin i miejsce badania. Na jego podstawie lekarz orzecznik oceni, czy osoba wnioskująca o rentę socjalną rzeczywiście jest całkowicie niezdolna do pracy.

Uwaga! Decyzja o przyznaniu świadczenia zostanie podjęta w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia wszystkich okoliczności, które mogą mieć na to wpływ. W razie odmowy można złożyć odwołanie do komisji lekarskiej ZUS – jest na to 14 dni od otrzymania orzeczenia.  

Ile można dorobić na rencie socjalnej?

Osoba, która otrzymuje rentę socjalną ma prawo do niej dorabiać, ale dodatkowe przychody musi zgłaszać do ZUS-u.

Dorabiając należy uważać, by nie przekroczyć określonego limitu, bo wiąże się to z zawieszeniem świadczenia. Pobierając rentę socjalną można osiągać przychody w łącznej kwocie nie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a to oznacza, ze jeśli pomiędzy 1 grudnia 2020 r. a 28 lutego 2021 r. Twoje dochody przekraczały 3618,30 zł miesięcznie, musisz się liczyć z zawieszeniem świadczenia.

W marcu, kwietniu i maju na wypłatę renty socjalnej nie wpłyną przychody do kwoty 3820,60 zł miesięcznie.

Komentarze

Czytaj także...