Renta rodzinna 2021 – kto ma prawo do renty rodzinnej?

Renta rodzinna 2021

Gdy jedno z małżonków pobiera wyższe świadczenie emerytalne lub rentę (bądź też spełnia wymagania do ich uzyskania), po jego śmierci, to drugie ma prawo je przejąć. Jednak nie w całości i pod pewnymi warunkami.

Renta rodzinna: ważna wspólność majątkowa

Na rentę rodzinną może liczyć ten małżonek, który w momencie śmierci pozostawał ze zmarłym we wspólności majątkowej oraz:

  • ma co najmniej 50 lat;
  • jest niezdolny do pracy;
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, uprawnionego do pobierania renty rodzinnej, które nie ukończyły 16 lar, a jeśli się uczą – 18 lat lub są całkowicie niezdolne do pracy.

Renta zostanie przyznana także wtedy, gdy warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy zostanie spełniony w ciągu 5 lat od śmierci małżonka.

Uwaga! Małżonek rozwiedziony lub w separacji otrzyma rentę rodzinną tylko wtedy, gdy w chwili śmierci pobierał alimenty, ustalone wyrokiem sądu lub ugodą sądową, a także wypłacane na zasadzie porozumienia między małżonkami, które można udowodnić.

Gdy nie spełniasz warunków, ale nie masz żadnych źródeł utrzymania, możesz liczyć na wypłatę renty rodzinnej przez rok od śmierci małżonka. Jeślim uczestniczysz w szkoleniu, które da Ci kwalifikacje do podjęcia pracy zarobkowej, renta może zostać przedłużona do czasu jego zakończenia, maksymalnie do 2 lat od śmierci małżonka.

Renta rodzinna: kto i ile dostanie?

Uprawnieni członkowie rodziny (np. małżonek obecny i były, dzieci) otrzymują łączną rentę rodzinną, która jest podzielona pomiędzy nich w równych częściach. Jeśli pobiera ją jedna osoba, wysokość renty to 85% świadczenia należnego zmarłemu. Dla dwóch – to 90% wartości tego świadczenia, a dla trzech osób 95%.

Gdy rentę rodzinną pobiera więcej osób

Jeśli przychód osoby uprawnionej do renty przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (p.m.w), renta zostanie zawieszona. Jeśli zarobki będą wyższe niż 70% p.m.w., renta zmniejszy się o kwotę przekroczenia. Wysokość świadczenia dla pozostałych uprawnionych nie ulegnie zmianie.

Jeśli jednak osoba uprawniona do renty rodzinnej sam z niej zrezygnuje, wówczas świadczenie zostanie przeliczone ponownie i rozdzielone po równo między pozostałe osoby. Jeśli zmieni zdanie, może znowu ubiegać się o rentę ponownie składając niezbędne dokumenty.

Komentarze

Czytaj także...