Ulga na termomodernizację 2020. Jaka i dla kogo?

Ulga na termomodernizację 2020.

Ulga na termomodernizację to odliczenie od podatku, które obowiązuje już od 1 stycznia 2019 roku – po raz pierwszy mogli z niej skorzystać podatnicy w 2020 roku. Komu przysługuje i czego dotyczy?

Ulga na termomodernizację – komu przysługuje?

Ulga na termomodernizację przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku jednorodzinnego, który poniósł wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi w ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Uwaga! Dotyczy to jednak tylko budynków będących w użytkowaniu, nie tych w budowie. Z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać mieszkańcy bloków, budynków wielorodzinnych czy kamienic. Wyjątek stanowi dom dwurodzinny (bliźniak).

Co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Pełną listę produktów i usług, określonych w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21.12.2018 r., znajdziesz na stronie podatki.gov.pl (zakładka PIT/ulgi, odliczenia i zwolnienia). Ogólnie mówiąc – chodzi o wszystkie te ulepszenia, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynków mieszkalnych, powodują mniejsze straty energetyczne.

Dotyczy to także wymiany źródeł energii na źródła odnawialne oraz wymiany ogrzewania lokalnego na centralne. Pełną listę warto poznać, ponieważ znajdują się na niej również pozycje mniej oczywiste, takie jak wymiana okien i drzwi czy wentylacja mechaniczna.

Ile czasu na odliczenie ulgi termomodernizacyjnej?

Na odliczenie ulgi termomodernizacyjnej masz 3 lata od chwili,. Gdy poniesiesz pierwszy koszt związany z przedsięwzięciem.

Uwaga! Odliczenia dokonuje się na podstawie faktur poświadczających zakup lub wykonanie usługi. Co istotne, sprzedawca lub usługodawca muszą być czynnymi podatnikami VAT.

Odliczenia dokonujesz w zeznaniu za rok podatkowy, w którym nastąpił wydatek. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której dochód wykazany w zeznaniu rocznym okaże się mniejszym aniżeli kwota ulgi termomodernizacyjnej do odliczenia, wówczas podatnik może odliczyć pozostała część kwoty ulgi w latach następnych.

Uwaga! Na on na to maksymalnie 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek.  

Jak kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53000 zł. Odliczenia nie dokonuje się w stosunku do inwestycji, ale do podatnika. Dlatego jeśli działania termomodernizacyjne dotyczyły wielu obiektów, podatnik może odliczyć od podatku wszystkie.  

Komentarze

Czytaj także...