Teleopieka dla seniorów – na czym polega i ile kosztuje teleopieka?

Teleopieka dla seniorów. Opieka na odległość.

Jedno z Twoich rodziców (lub inny bliski) jest coraz mniej sprawny, ale chce nadal być samodzielny i mieszkanie oddzielnie. Albo mieszka z Tobą, ale Ty przecież nie możesz zawsze być obok. Martwisz się, czy podczas Twojej nieobecności nie grozi seniorowi coś złego, czy nagle nie poczuje się gorzej albo nie zabłądzi podczas wyjścia z domu.

We wszystkich tych sytuacjach dobrym i bardzo pomocnym rozwiązaniem jest tzw. teleopieka. Ta usługa zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju.

Jak działa teleopieka?

Teleopieka polega na stałym monitoringu seniora i odpowiednim reagowaniu w razie zagrożenia. Przy zawieraniu umowy centrum teleopiekuńcze otrzymuje dane klienta, adres, informacje o stanie jego zdrowia, kontakty do osób, które należy zawiadomić.

Uwaga! Senior objęty teleopieką dostaje bransoletkę, którą powinien cały czas nosić na ręku. Ma ona przycisk alarmujący. Wbudowane w nią czujniki umożliwiają pomiar pulsu, temperatury, ciśnienia krwi, oddechu. Może też wykryć zanik aktywności seniora (np. w razie upadku), zlokalizowanie go (gdy np. zabłądzi po wyjściu z domu), sama zadzwonić do centrum opiekuńczego (dzięki karcie SIM).

Co sprawdzić?

Oferty różnych firm znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę hasło „teleopieka”. Zanim jednak podejmiesz decyzję o skorzystaniu z usługi, przeczytaj opinie na ich temat, porównaj zakres proponowanej opieki.

Wybierając bransoletkę dla rodzica, upewnij się, czy jest prosta w obsłudze i wodoodporna. Podpisując umowę z firmą oferującą usługi zdalnej opieki medycznej, sprawdź m.in.: czy umowa jest na czas określony, czy bezterminowa i czy można ją wypowiedzieć w dowolnym czasie; czy pomoc medyczna jest gwarantowana przez 24 godziny na dobę; czy jest zapewniony bezpłatny serwis i naprawa urządzeń objętych gwarancją.

Ile kosztuje teleopieka?

Podstawowe warianty teleopieki kosztują od 70 zł miesięcznie (w cenie zwykle jest dzierżawa sprzętu).

Dopłata do teleopieki

Opiekę z wykorzystaniem opaski bezpieczeństwa można zorganizować indywidualnie, ale coraz częściej zajmują się tym różne lokalne stowarzyszenia dla seniorów. Niektóre gminy i samorządy także realizują usługi teleopieki dla najstarszych mieszkańców – bezpłatnie lub częściową dopłatą (np. dofinansowują 50-70% opłaty, a resztę płaci senior).

Warto więc udać się do urzędu w miejscu zamieszkania rodzica i zapytać o takie wsparcie. Tam też dowiesz się, czy wniosek należy złożyć na specjalnym formularzu i jakie dokumenty trzeba do niego dołączyć.  

Komentarze

Czytaj także...