Szczepienie na Covid-19 – jak się przygotować?

Szczepienie na Covid-19

Niezależnie od tego, czy masz już wyznaczony termin szczepienia na Covid-19, czy jeszcze na niego czekasz, warto wiedzieć, jak wygląda procedura i się do niej przygotować.

Szczepienie na Covid-19: nie na czczo!

Do szczepienia na Covid-19 nie musisz być na czczo, a nawet jest to niewskazane. Jeśli zażywasz leki, to przyjmuje je o tej samej porze co zwykle.

Szczepionka ma formę zastrzyku podanego w ramię. Warto o tym pamiętać, przygotowując się do wyjścia, aby łatwo było podciągnąć rękaw. Im mniej guzików do rozpięcia, tym szybciej będziesz mieć wizytę za sobą.

Szczepienie na Covid-19: co ze sobą zabrać?

Do punktu szczepień weź ze sobą dowód osobisty oraz przy problemach z widzeniem okulary. Dobrze jest też mieć przy sobie dokumentację medyczną i spis zażywanych leków lub ich opakowania.

Kwalifikację do szczepienia poprzedza wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw Covid-19. Ankieta zawiera 18 pytań dotyczących stanu zdrowia.

Jeśli masz taką możliwość, warto ją wcześniej wydrukować i wypełnić spokojnie w domu. Skróci to czas przygotowania do szczepienia. Kwestionariusz znajdziesz ma stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie (w zakładce: Materiały informacyjne dla szpitali i pacjentów) Po wypełnieniu musisz tylko pamiętać go ze sobą zabrać.

Dobrze jest sprawdzić, ile zajmie Ci dotarcie do punktu szczepień. Ważne, by się nie spóźnić, bo w ten sposób spowodujesz zator i kolejne osoby będą musiały długo czekać. Nie przychodź też zbyt wcześnie, wystarczy pięć minut przez wyznaczoną godziną.

Uwaga! Jeśli nie możesz przyjść na umówioną wizytę, koniecznie ją odwołaj. Z Twojego terminu skorzysta inny pacjent, a Ty dostaniesz możliwość ponownego umówienia się.

Szczepienie na Covid-19: w punkcie szczepień

O tym, czy kwalifikujesz się do szczepienia na Covid-19, zadecyduje lekarz. Przygotuj się więc na to, że zada Ci kilka pytań na temat Twojego zdrowia i samopoczucia, osłucha Cię i zbada ciśnienie.

Samo podanie szczepionki trwa ok. pół minuty, ale potem trzeba poczekać 15 minut, by w razie niepożądanej reakcji można było uzyskać pomoc.

Wychodząc, upenij się, czy masz tzw. paszport osoby zaszczepionej, czyli wydruk potwierdzający przyjęcie szczepionki na Covid-19. Powinna się na nim znaleźć data podania drugiej dawki szczepionki.

Uwaga! Po szczepieniu możesz mieć podwyższoną temperaturę, czuć osłabienie i ból w miejscu ukłucia. Ulgę powinno Ci przynieść łyknięcie paracetamolu i odpoczynek. Gdyby gorączka była wysoka lub dolegliwości nie minęły po 2-3 dniach, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Pamiętaj, że szczepionka nie daje natychmiastowej odporności, więc przez najbliższy czas nie umawiaj się na spotkania rodzinne czy towarzyskie.  

Pomoc w rejestracji na szczepienie

Na szczepienie mogą się już rejestrować osoby w wieku 70+. W następnej kolejności będą mogły to zrobić osoby 60+ oraz przewlekle chore.

Aby się zarejestrować, wystarczy zadzwonić na numer całodobowej, bezpłatnej infolinii 989, do swojej przychodni POZ albo do dowolnego punktu szczepień. Na szczepienie można się również zapisać przez internet. (pacjent.gov.pl).

Osoby starsze, które mają problem z zarejestrowaniem się na szczepienie, mogą skorzystać z pomocy Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów: 22 505 11 11


Komentarze

Czytaj także...