Szczepienie na Covid-19 – co musisz wiedzieć?

Szczepienie na Covid-19 . Zanim się zaszczepisz...

Trwają szczepienia osób powyżej 80 i 70 roku życia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szacuje się, że do wiosny uda się zaszczepić 2 miliony seniorów. Niektóre osoby jednak wciąż mają obawy związane ze szczepionką przeciw Covid-19. Warto zatem rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Skutki uboczne szczepionki na Covid-19. Czy powinieneś się bać?

Żeby szczepionka na Covid-19 została dopuszczona do obrotu, musiała spełnić kilka kryteriów. Są to: jakość, skuteczność i bezpieczeństwo. Zanim trafi do przychodni, w której ją przyjmiesz, każda partia jest sprawdzana zarówno przez producenta, jak i niezależnych ekspertów.

Skutki uboczne, jakich możesz się spodziewać, to ból w miejscu wkłucia, osłabienie i ból głowy. Rzadziej występują dreszcze i bóle mięśni. Objawy te zwykle są łagodne i szybko mijają. Poza tym po przyjęciu szczepionki zostaniesz przez 15-30 minut na obserwacji, aby lekarz mógł zareagować na ewentualne ostre reakcje organizmu.

Czy ozdrowieńcy powinni się szczepić na Covid-19?

Nie wiemy, na ile przechorowanie chroni w przyszłości przed ponownym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Dlatego nie wyklucza się osób, które już przeszły Covid-19, spośród rekomendowanych do szczepienia.

Również jeśli ktoś przechodzi infekcję bezobjawowo i otrzyma szczepionkę, jest to bezpieczne i może dać jeszcze silniejszą ochronę.

Czy osoba przewlekle chora może się zaszczepić na Covid-19?

Pacjenci ze schorzeniami układu krążenia, płuc, nadciśnieniem, cukrzycą uczestniczyli w badaniach klinicznych. Potwierdzono, ze szczepionki są skuteczne w tej grupie i wręcz zalecane, bo osoby te są bardziej narażone na ciężki przebieg Covid-19.

Czy niezbędne są dwie dawki szczepionki na Covid-19?

Badania kliniczne pokazały, ze w przypadku szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneki są potrzebne dwie dawki, aby uzyskać odporność na chorobę.

Czy po szczepieniu na Covid-19 mogę chodzić bez maseczki?

Eksperci apelują, aby dopóki wyraźnie nie zostanie ograniczona transmisja wirusa w społeczeństwie, nadal przestrzegać wytycznych epidemiologicznych, jak właśnie maseczka i zachowanie dystansu. W miarę zwiększania liczby osób zaszczepionych obostrzenia te będą stopniowo łagodzone.  

Czy osoba przeziębiona może się zaszczepić na Covid-19?

Każda taka sytuacja musi być skonsultowana z lekarzem. Zgodnie z informacjami z ulotki szczepionki przeciwwskazaniem do jej przyjęcia jest ciężka choroba lub infekcja przebiegająca z wysoką gorączką.

Natomiast przyjmowanie na stałe leków, np. przeciwzakrzepowych, wymaga zachowania specjalnej ostrożności.

O czym należy poinformować lekarza?

Musisz omówić z nim sytuację, gdy wystąpiła u Ciebie kiedykolwiek ciężka reakcja alergiczna po jakiejkolwiek szczepionce, gdy zemdlałeś po zastrzyku, masz problemy z krzepnięciem krwi, przyjmujesz właśnie jakieś leki.

Komentarze

Czytaj także...