Kolizja drogowa – jak sprawdzić dokumenty, gdy dojdzie do kolizji?

Kolizja drogowa. Jak sprawdzić dokumenty?

5 grudnia 2020 r. weszły w życie nowe przepisy drogowe, które zdjęły z kierowców obowiązek wożenia przy sobie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Nie musisz mieć przy sobie także dowodu osobistego i rejestracyjnego.

Tylko co zrobić, gdy dojdzie do kolizji drogowej? Jak sprawdzić tożsamość kierowcy i ubezpieczenie pojazdu?

Aplikacja mObywatel

Nie każda kolizja drogowa wymaga obecności policji. Jeśli nie ma w niej ofiar, a zniszczone zostały jedynie pojazdy, kierowcy mogą tę sprawę załatwić między sobą, spisując oświadczenie. Tylko jak upewnić się, ze podane dane są prawdziwe, jeśli ktoś nie ma przy sobie dokumentów?

Uwaga! Wystarczy ich cyfrowy odpowiednik w darmowej aplikacji mObywatel. Aplikacja ta oferuje użytkownikowi 6 usług, w tym mTożsamość i mPokazd. Ta pierwsza to cyfrowy odpowiednik dowodu osobistego, a druga zawiera wirtualne prawo jazdy i wszystkie dane o posiadanych pojazdach. Usługa ta jest dostępna jedynie dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdu. Jeśli w kolizji brał udział samochód pożyczony, firmowy lub leasingowy, aplikacja nie pomoże.

Sprawdź ubezpieczenie OC samochodu

Na szczęście w naszym kraju ubezpieczamy pojazd, a nie osobę, która siada za kółkiem. Dlatego niezależnie od tego, czy za kierownicą jest właściciel, czy nie, szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia OC samochodu.

Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie OC samochodu jest ważne?

Jeśli masz przy sobie smartfon z dostępem do internetu, to bardzo proste. Wpisz w przeglądarce adres www.ufg.pl i tam wybierz zakładkę: „Sprawdź OC dla pojazdu”. Wpisz numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, a następnie wyświetlony kod weryfikacyjny.

Otrzymasz informację, czy w danym dniu pojazd podlega ubezpieczeniu OC i jakie towarzystwo go ubezpiecza. Jeśli nie masz dostępu do internetu, zadzwoń do firmy, która ubezpieczała auto.

Uwaga! Jeśli nie możesz potwierdzić uprawnień do kierowania, ważności ubezpieczenia OC lub wątpisz w trzeźwość kierowcy – wezwij na miejsce policję.

Gdy posiadasz system BLS...

Bezpośrednia Likwidacja Szkód to system, który ma w swojej ofercie coraz więcej firm ubezpieczeniowych. Dzięki niemu wypłatą odszkodowania czy naprawą samochodu po szkodzie spowodowanej przez innego kierowcę zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe – Ty tylko informujesz ich o kolizji, oni załatwiają resztę.

Bez systemu BLS obowiązek ten spoczywa całkowicie na firmie, w której ubezpieczenie OC wykupił sprawca wypadku. Po likwidacji szkody ubezpieczyciele rozliczają się między sobą za pomocą ryczałtów ustalonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń.  

Komentarze

Czytaj także...