Umowa o świadczenie usług wzór - jak napisać?

Umowa o świadczenie usług wzór 

Współpraca w ramach umowy o świadczenie usług różni się od klasycznej umowy o pracę. Pracownik przez nawiązanie stosunku pracy zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Uwaga! Tak więc istotą stosunku pracy jest przede wszystkim podporządkowanie pracownika nadzorowi pracodawcy oraz wykonywanie pracy w ściśle oznaczony przez pracodawce sposób. 

Zasady umowy o świadczenie usług

Nie powinna ona przewidywać kierownictwa zleceniodawcy, które polega na możliwości wydawania samozatrudnionemu wiążących poleceń, w tym także dotyczących miejsca i czasu pracy, czy ustalania regulaminów świadczenia pracy. Zlecający natomiast może bez przeszkód udzielać zleceń, rad czy fachowym wskazówek dotyczących sposobu wykonania umowy. 

Uwaga! Strony umowy o świadczenie usług to zwykle dwa niezależne i równorzędne podmioty gospodarcze, które nawiązują współpracę na podstawie umowy, która podlega ocenie na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. 

Samozatrudnienie ma wpływ na obniżenie pozapłacowych kosztów pracy, a jednocześnie daje możliwość dostosowania poziomu zatrudnienia do zmieniających się potrzeb pracodawców.

Uwaga! Pracodawca i samozatrudniony są niezależnymi podmiotami gospodarczymi, ich relacje cechuje partnerstwo, a nie - jak w przypadku stosunku pracy - podporządkowanie. Z tego powodu możliwość zawarcia umowy o świadczenie usług z samozatrudnionym powinna dotyczyć takiego rodzaju czynności, które mogą być wykonywane bez kierownictwa pracodawcy. 

Nawiązanie współpracy w ramach umowy o świadczenie usług może dotyczyć zarówno nowych podmiotów, jak i osób zatrudnianych uprzednio w ramach stosunku pracy.

Uwaga! W przypadku osób zatrudnianych uprzednio w ramach stosunku pracy współpraca z dotychczasowym pracodawcą musi mieć faktycznie inny charakter niż wcześniejsza praca na etacie, bo zawarcie umowy z samozatrudnionym umowy o współpracę w warunkach, w których powinna zostać zawarta umowa o pracę, rodzi niebezpieczeństwo zakwestionowania takiej umowy nie tylko przez inspekcję pracy, ale także przez organ kontroli skarbowej.

Jak napisać umowę o świadczenie usług - wzór

Umowa nr ........./20...
świadczenia usług


zawarta w dniu …………………… roku w …………………… pomiędzy:


………………………….Sp. z o.o. z siedzibą w …………………… przy ul. ………………………, NIP: ………………………, zwaną w treści Umowy ZLECENIODAWCĄ, którego reprezentują:

1. ……………………. – Prezes Zarządu

a

2. …………………………………….. zamieszkałym w …………………………. przy ul. …………………………………… , prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą „……………………………..” wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej pod nr …………………………… legitymującym się dowodem osobistym seria: ………………………….., posiadającym numer NIP: ……………………., REGON ………………………………….., zwany w treści Umowy ZLECENIOBIORCĄ.

§ 1

Przedmiot umowy

  1. Przedmiotem umowy jest świadczenie przez ZLECENIOBIORCĘ usług na rzecz ZLECENIODAWCY.

  2. Strony ustalają, że przedmiot umowy będzie wykonywany przy niezbędnej pomocy udzielonej przez ZLECENIODAWCĘ.

  3. ZLECENIOBIORCA oświadcza, że umowa będzie wykonywana w miejscu przez niego wybranym, w tym w jego siedzibie, w miejscu jego zamieszkania. Na życzenie ZLECENIOBIORCY, ZLECENIODAWCA udostępni miejsce w swojej siedzibie niezbędne do wykonywania niniejszej umowy.

  4. Przedmiot umowy nie jest wykonywany pod kierownictwem ZLECENIODAWCY.

§ 2

Czas trwania umowy

Umowę zawiera się od dnia ……………………………………. roku na czas ………………………… (określony/nieokreślony).

§ 3

Obowiązki ZLECENIOBIORCY

  1. Strony ustalają następujący zakres zadań Zleceniobiorcy:

a) …………………………………………………………………………………

b) ……………………………………………………………………………….. .

  1. Obowiązki ZLECENIOBIORCY wynikające z niniejszej umowy będą wykonywane przez niego osobiście lub przez osobę trzecią przez niego wskazaną. ZLECENIOBIORCA ponosi pełną odpowiedzialność za działania i zaniechania osób, którym powierzył wykonanie na rzecz ZLECENIODAWCY poszczególnych czynności.

  2. Z uwagi na właściwy przepływ informacji pomiędzy stronami ZLECENIOBIORCA jest zobowiązany do informowania ZLECENIODAWCY o stanie wykonania przedmiotu umowy.

§ 4

Obowiązki ZLECENIODAWCY

Strony ustalają następujący zakres obowiązków ZLECENIODAWCY:

- udostępnienie ZLECENIOBIORCY informacji i środków niezbędnych do wykonywania niniejszej umowy.

§ 5

Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa Spółki, na rzecz, której ZLECENIOBIORCA świadczy usługi.

  1. ZLECENIOBIORCA, osoby go reprezentujące oraz osoby, którym ZLECENIOBIORCA powierzył wykonywanie zlecenia zobowiązane są do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, których ujawnienie byłoby sprzeczne z interesem ZLECENIODAWCY. ZLECENIOBIORCA zobowiązuje się także do nie udostępniania osobom trzecim jakichkolwiek informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem niniejszej umowy bez pisemnej zgody ZLECENIODAWCY, chyba, że obowiązek udostępnienia informacji wynika z ob. owiązujących przepisów prawa.

  2. Zobowiązanie, o którym mowa w pkt. 1 obowiązuje w okresie od dnia podpisania umowy do upływu roku od daty jej rozwiązania lub wygaśnięcia.

  3. ZLECENIODAWCA ma prawo pisemnie upoważnić ZLECENIOBIORCĘ do przekazania konkretnej osobie wskazanych w upoważnieniu informacji.

  4. W przypadku naruszenia postanowień niniejszego paragrafu przez ZLECENIOBIORCĘ lub osoby go zastępujące, ZLECENIODAWCA ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym.

§ 6

Rozliczenia wzajemnych należności


  1. Za wykonane usługi ZLECENIODAWCA zapłaci ZLECENIOBIORCY wynagrodzenie w wysokości ……………………….. złotych (………………………….) miesięcznie, na podstawie faktury wystawionej przez ZLECENIOBIORCĘ.

  2. Dodatkowo Zleceniobiorcy za pozyskiwane reklamy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne na zasadach określonych w załączniku do niniejszej umowy.

  3. Do kwoty określonej w ust. 1 i 2 zostanie doliczony podatek VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  4. Należne ZLECENIOBIORCY wynagrodzenie ZLECENIODAWCA będzie regulował w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez ZLECENIODAWCĘ prawidłowo wystawionej faktury VAT.

  5. Wszelkie koszty związane z wykonywaniem niniejszej umowy pokrywa ZLECENIOBIORCA.

  6. W przypadku niedotrzymania terminu określonego w ust. 3, ZLECENIOBIOCY przysługują odsetki ustawowe za każdy dzień zwłoki w zapłacie.

§ 7

Rozwiązanie Umowy

  1. Rozwiązanie umowy następuje po upływie…………………………………….

  2. Umowa może być rozwiązana na piśmie przez każdą ze Stron:

  • ze skutkiem natychmiastowym w sytuacjach określonych niniejszą umową.

  • z zachowaniem 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

§ 8

Przeniesienie praw

  1. ZLECENIOBIORCA nie może przenieść praw wynikających z niniejszej umowy bez uzyskania pisemnej zgody ZLECENIODAWCY.

  2. ZLECENIODAWCA może dokonać cesji praw wynikających z niniejszej umowy na nowe podmioty, będące jego następcami prawnymi.

§ 9

Prawo właściwe

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową odpowiednie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

§ 10

Właściwość sądu

Ewentualne spory mogące wyniknąć w związku z wykonywaniem niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze negocjacji, a w przypadku nie osiągnięcia porozumienia będą poddane rozstrzygnięciu sądu właściwego dla ZLECENIODAWCY.

§ 11

Inne postanowienia

  1. Wszelkie zmiany postanowień niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

  2. Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze Stron.


      ZLECENIODAWCA                  ZLECENIOBIORCA

Komentarze

Czytaj także...