Program Rodzina 500 plus w 2021 r. - jakie zmiany?

Rodzina 500 plus. Zmiany w 2021 r.

Zmieniają się zasady wypłacania świadczenia z rządowego programu Rodzina 500 plus. Chodzi przede wszystkim o nowy okres rozliczeniowy. Już od 1 lutego można będzie składać wnioski z formie elektronicznej na kolejny okres rozliczeniowy, a dwa miesiące później (1 kwietnia), ruszy nabór wniosków o świadczenie wychowawcze – również w formie papierowej.

Uwaga! Aby utrzymać ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego należy złożyć dokumenty do końca kwietnia.

500 plus w 2021 r.

W 2021 roku świadczenie „500 plus” zostanie przyznane na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Pieniądze z programu to pomoc państwa w wychowywaniu dzieci. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wypłacane jest na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia., bez względu na dochód rodziny.

Uwaga! Świadczenie z programu Rodzina 500 plus przysługuje matce lub ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu jednego z nich, bądź opiekunowi prawnemu.

Elektroniczne wnioski można będzie można składać poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia  lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS, korzystając z profilu zaufanego.

Pieniądze z 500 plus na lokacie

Jeżeli Twoja sytuacja finansowa na to pozwala, to pieniądze z programu 500 plus możesz odkładać na lokacie. Największa zaletą tego sposobu oszczędzania jest to, że czekasz np. rok i odbierasz niewielki, co prawda, ale pewny i z góry znany zysk.

Uwaga! Lokata jest korzystniejszym sposobem oszczędzania niż zwykły rachunek bankowy. Banki najczęściej oferują lokaty zmiennym oprocentowaniu, uzależnionym od poziomu stóp procentowych.

Możesz wybrać lokatę roczną bądź automatycznie odnawialną o krótszym terminie. Musisz zdecydować, czy ma to oprocentowanie zmienne, lepsze w okresie wzrostu stóp procentowych, czy tez stałe, które uchroni Cie przed negatywnymi konsekwencjami spadku kosztu pieniądza na rynku.

Uwaga! Zwróć uwagę na nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na to czy jest ono stałe czy zmienne, oraz na sposób kapitalizacji odsetek. Im częstsza kapitalizacja, tym lepiej, bo po każdym miesiącu otrzymasz odsetki, które możesz wypłacić lub dalej lokować. W przypadku lokat na krótkie okresy Twoje środki są łatwo dostępne.

Podstawą założenia lokaty terminowej są imienne umowy zawarte z bankiem, czyli lokata terminowa jest prowadzona jest dla konkretnej osoby lub firmy. Nie możesz zatem założyć lokaty „na okaziciela”.

Warto też wspomnieć o tym, że banki proponują tym wyższe oprocentowanie, im dłuższy jest okres, na jaki pieniądze zostaną zdeponowane na lokacie terminowej.

Lokaty terminowe i konta oszczędnościowe 

Komentarze

Czytaj także...