Jakie przywileje ma pracownik niepełnosprawny?

Przywileje pracownika niepełnosprawnego

Osoby z orzeczeniem, które potwierdza niepełnosprawność podlegają takim samym zasadom w zakresie zatrudnienia, jak zdrowe. W pracy mogą jednak liczyć na określone przywileje.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Osoba o znacznym lun umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Pozostałych pracowników niepełnosprawnych obowiązuje standardowy czas pracy, czyli 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Skrócony czas pracy nie skutkuje obniżeniem wysokości wynagrodzenia. Zatem jeśli przy pełnym wymiarze etatu pensja wynosi 3000 zł, to tyle samo zarobi osoba, która z powodu orzeczonej niepełnosprawności pracuje krócej.

Jeśli pracownik opłacany jest godzinowo, to po przejściu na skrócony czas pracy, stawka ulega podwyższeniu, tak by otrzymywał tę samą kwotę, co wcześniej.

Przerwa na gimnastykę dla pracownika niepełnosprawnego

Każdy pracownik niepełnosprawny ma prawo do 15-minutowej przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Jest ona niezależna od innych przysługujących ogółowi zatrudnionych, np. od przerwy obiadowej, która przysługuje wszystkim pracującym co najmniej 6 godzin dziennie, czy od przerwy dla osób pracujących przy komputerze.

Dodatkowy urlop dla pracownika niepełnosprawnego

Osobie ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.

Uwaga! Po raz pierwszy można z niego skorzystać po przepracowaniu pełnego roku następującego po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności. Tak więc urlop osoby z 1. i 2. stopniem niepełnosprawności wynosi 30 dni (jeśli pracownik pracuje krócej niż 10 lat) lub 36 dni (po przepracowaniu 10 lat).

Turnus rehabilitacyjny dla pracownika niepełnosprawnego

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do 21 dni roboczych w ciągu roku na turnus rehabilitacyjny. Podstawą wypłaty wynagrodzenia (obliczanego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy) jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez jego organizatora.

Uwaga! To prawo jest niezależne od prawa do urlopu wypoczynkowego, w tym dodatkowego. Dlatego pracodawca nie może żądać, aby pracownik niepełnosprawny, wyjeżdżając na turnus, korzystał z urlopu wypoczynkowego.   

Wolne na badania dla pracownika niepełnosprawnego

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy na czas wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego albo jego naprawy.

Uwaga! Nie ma ograniczeń w liczbie dni, jakie można wykorzystać przy tym uprawnieniu, ale jest warunek: dotyczy to czynności, które nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Orzeczenie o niepełnosprawności

Warunkiem korzystania z uprawnień dla osób niepełnosprawnych jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wydaje je powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności właściwy dla miejsca stałego pobytu.

Uwaga! Aby otrzymać orzeczenie, trzeba mieć ukończone 16 lat i naruszoną sprawność organizmu, a przez swoje ograniczenia:

  • być osobą niezdolna do pracy zarobkowej albo potrzebować przystosowania stanowiska pracy do schorzenia;
  • wymagać pomocy innych;
  • mieć problemy z codziennymi czynnościami i potrzebować urządzeń, które pomagają w funkcjonowaniu (np. protezy, osobistej pompy insulinowej).  

Komentarze

Czytaj także...