Jak zabezpieczyć pieniądze dla bliskich?
Twoje pieniądze. Kto i kiedy powinien mieć do nich dostęp?
Twoje wynagrodzenie (emerytura) co miesiąc regularnie wpływa na konto bankowe. Tam też trzymasz swoje oszczędności. To wygodne, bo obecnie coraz więcej płatności i zakupów robimy przez internet.
Problem może pojawić się wówczas, gdy np. zachorujesz. Jeśli jesteś jedynym właścicielem konta bankowego, bliscy nie będą mogli w Twoim imieniu wypłacić pieniędzy czy zrobić przelewu. Warto zatem wiedzieć, jak ułatwić im dostęp do środków.
Wspólne konto bankowe
Najszerszą z możliwości dostępu jest ustanowienie współwłasności.
Będzie darmowe, gdy skorzystasz z niego w chwili zakładania konta bankowego.
Jeśli chcesz uczynić kogoś współwłaścicielem już otwartego rachunku, musisz podpisać aneks do umowy, co może wiązać się z opłatą (ok. 50 zł). Dzięki temu wskazana osoba (niekoniecznie spokrewniona) uzyska całkowity dostęp do Twoich pieniędzy.
Będzie mogła robić z kontem bankowym dokładnie to co Ty. Może wpłacać i wypłacać środki, zamknąć konto, ustalić pełnomocnika.
Uwaga! Ale jeśli dopuści do debetu na koncie, bank może domagać się jego spłaty również od Ciebie jako drugiego właściciela rachunku.
Co może zrobić pełnomocnik do konta bankowego?
Pełnomocnictwo to forma, która ogranicza uprawnienia do dysponowania środkami. W jakim zakresie? Ustalasz to podczas spisywania umowy pełnomocnictwa. Co ważne, jest ono ważne tylko za życia właściciela konta bankowego, a po jego śmierci automatycznie wygasa.
Środki zostają zablokowane i bank wypłaci je spadkobiercom po przeprowadzeniu sprawy spadkowej.
Dyspozycja na wypadek śmierci
To sytuacja odwrotna do pełnomocnictwa. Osoby, które wskażesz w dyspozycji nie mają dostępu do konta bankowego za Twojego życia, ale dopiero po Twojej śmierci, przed sprawą spadkową. Dyspozycję możesz złożyć jedynie na osoby najbliższe – małżonka, zstępnych (rodziców, dziadków), wstępnych (dzieci, wnuków), rodzeństwo. Dyspozycję możesz odwołać lub dowolnie zmienić.
Jak złożyć dyspozycję na wypadek śmierci?
Możesz to zrobić w swoim banku, jeśli masz w nim konto oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe lub lokaty terminowe. W ten sposób przekażesz wskazanej osobie lub osobom, określając ich udział procentowy, łącznie 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni miesiąc przed śmiercią.
Uwaga! Aktualnie to nieco ponad 100 tysięcy złotych. Co ważne kwota ta nie wchodzi do masy spadkowej. Dziedziczeniu podlegają te środki, które po wypłacie określonej kwoty pozostaną na koncie bankowym.
Złożenie dyspozycji na wypadek śmierci kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.
Komentarze