Umowa składu wzór - jak napisać umowę składu?
Umowa składu wzór
Przez umowę składu przedsiębiorca zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych.Obowiązkiem przedsiębiorcy składowego jest wydanie składającemu pokwitowania, które powinno wymieniać rodzaj, ilość, oznaczenie, a także sposób opakowania rzeczy, jak tez inne istotne postanowienia umowy.
Przepisy tytułu niniejszego nie są stosowane w przypadkach, gdy przedsiębiorca składowy nabywa własność złożonych rzeczy i ma obowiązek zwrócić tylko taką samą ilość rzeczy tego samego gatunku i takiej samej ilości.
Przedsiębiorca składowy odpowiada za szkodę, która wyniknie z utraty, ubytku lub uszkodzenia rzeczy w czasie od przyjęcia jej na skład do wydania osobie uprawnionej do odbioru, chyba że udowodni, że nie mógł zapobiec szkodzie, mimo dołożenia należnej staranności.
Obowiązkiem przedsiębiorcy składowego jest dokonywanie odpowiednich czynności konserwacyjnych, bo w przeciwnym razie postanowienie umowy jest nieważne.
Przedsiębiorca składowy nie ponosi odpowiedzialności za ubytek, który nie przekracza granic określonych właściwymi przepisami, a w razie braku takich przepisów - granic zwyczajowo przyjętych. Odszkodowanie nie może przewyższać zwykłej wartości rzeczy, chyba że szkoda wynika z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przedsiębiorcy składowego.
Obowiązkiem przedsiębiorcy składowego jest ubezpieczenie rzeczy jedynie wtedy, gdy otrzymał takie zlecenie.
Jeśli stan rzeczy nadesłanych przedsiębiorcy składowemu nasuwa podejrzenie, że ma miejsce brak, ubytek, zepsucie lub uszkodzenie rzeczy, to wtedy przedsiębiorca składowy powinien dokonać czynności niezbędnych do zabezpieczenia mienia i praw składającego.
Przedsiębiorca składowy powinien zawiadomić składającego o zdarzeniach ważnych ze względu na ochronę praw składającego lub dotyczących stanu rzeczy oddanych na skład, chyba że zawiadomienie nie jest możliwe.
Jeżeli rzecz narażona jest na zepsucie, a nie można czekać na zarządzenie składającego, przedsiębiorca składowy ma prawo, a gdy wymaga tego interes składającego - także obowiązek, sprzedać rzecz z zachowaniem należnej staranności.
Przedsiębiorca składowy powinien umożliwić składającemu obejrzenie rzeczy, dzielenie ich lub łączenie, pobieranie próbek, a także dokonywanie innych czynności w celu zachowania rzeczy w należnym stanie.
Przedsiębiorca składowy może łączyć rzeczy zamienne tego samego gatunku i tej samej jakości, należące do kilku składających, za ich pisemną zgodą.
Uwaga! Wydanie składającemu przypadającej mu części rzeczy w ten sposób połączonych nie wymaga zgody pozostałych składających.Podział oraz połączenie rzeczy powinny być ujawnione w dokumentach przedsiębiorcy składowego.
Umowa składu zawarta na czas oznaczony uważana jest za przedłużoną na czas nieoznaczony, jeżeli na 14 dni przed upływem terminu przedsiębiorca składowy nie zażądał listem poleconym odebrania rzeczy w umówionym terminie.
Umowę składu, którą zawarto na czas nieoznaczony przedsiębiorca składowy może wypowiedzieć listem poleconym, z zachowaniem terminu miesięcznego, jednakże nie wcześniej niż po upływie 2 miesięcy od złożenia rzeczy.
Jeżeli składający nie odbiera rzeczy pomimo upływu umówionego terminu lub terminu wypowiedzenia umowy, to wtedy przedsiębiorca składowy ma prawo oddać rzecz na przechowanie na koszt oraz ryzyko składającego. Może on jednak wykonać to prawo tylko wtedy, jeżeli uprzedził składającego o zamiarze skorzystania z przysługującego mu prawa listem poleconym, który należy wysłać nie później niż 14 dni przed upływem umówionego terminu.
Pomimo zawarcia umowy na czas oznaczony przedsiębiorca składowy ma prawo z ważnych przyczyn, w każdym czasie, wezwać składającego do odebrania rzeczy, wyznaczając jednak odpowiedni termin ich odebrania.
Przez odebranie rzeczy bez zastrzeżeń oraz zapłatę wszystkich należności przedsiębiorcy składowego wygasają wszelkie roszczenia do przedsiębiorcy składowego z tytułu umowy składu, z wyjątkiem roszczeń z tytułu niewidocznych uszkodzeń rzeczy, jeżeli składający w ciągu siedmiu dni od odbioru, zawiadomi o nich przedsiębiorce składowego.
Uwaga! Powyższy przepis nie jest stosowany w przypadku, gdy powstałe uszkodzenie jest następstwem winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.Roszczenia z tytułu umowy składu przedawniają się z upływem roku.
Umowa składu wzór
Umowa składu
zawarta w dniu ............................................. w ............................................................... pomiędzy
.................................................................................................
z siedzibą w ................................................................................................. , reprezentowanym przez ..................................................................................................
zwanym Przyjmującym na skład
a
....................................................................................................
....................................................................................................
zwanym dalej Składającym.§ 1
Przedmiotem umowy jest składowanie w magazynie ..................................... prowadzonym przez
Przyjmującego w ................................................................................................ następujących towarów ................................:..........................................opakowanych w ........................................................................................ przekazanych w tym celu przez Składającego§ 2
Przyjęcie do magazynu następuje na okres od ....................................... do.................................§ 3
O terminie i nadejściu przedmiotów składowania, a także ich ilości, objętości oraz wagi Składający będzie zawiadamiał Przyjmującego z ............................................ dniowym wyprzedzeniem., na Składającym będzie ciążył każdorazowo przed nadejściem przedmiotów składowania obowiązek podania wykazu odbiorców. Przyjmujący powiadomi odbiorców o nadejściu towarów i terminie ich odebrania.§ 4
Strony umowy ustalają, że wynagrodzenie Przyjmującego wynosić będzie ........................... zł za każdy dzień składowania.§ 5
Jeżeli przedmiot składowania wydany ma być przez Przyjmującego wskazanym odbiorcom, pobierze on od nich opłaty związane ze składowaniem.§ 6
Przedsiębiorstwo składowe wydaje dowód składowy na towary złożone w przedsiębiorstwie, który będzie wymieniał rodzaj ilość, oznaczenie oraz sposób opakowania towarów, a także niektóre inne postanowienia umowne, w szczególności termin, na jaki towar został złożony na skład.§ 7
Przyjmujący zastrzega możliwość zmiany opłat, o których mowa w § 4 umowy w przypadku wzrostu ogólnych kosztów utrzymania magazynów (pomieszczeń składowych). O zmianie stawek Przyjmujący zobowiązuje się powiadomić Składającego z ............................................ miesięcznym wyprzedzeniem.§ 8
Umowa niniejsza może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron z ..................................... miesięcznym wyprzedzeniem.§ 9
Składający ma prawo do dokonywania w okresach, co ................................. tygodnie oględzin składowanego towaru oraz pobierania z niego próbek.§ 10
Przyjmujący ubezpieczy towary od wszelkiego ryzyka.§ 11
Zmiany postanowień niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.§ 12
W sprawach nie uregulowanych postanowieniami umowy będą mieć zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.§ 13
Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
.................................. ........................................
Składający Przyjmujący na skład
Komentarze