Umowa przechowania wzór - jak napisać?

Wzór umowy przechowania

Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. 

Jeżeli wynagrodzenie za przechowanie nie jest określone w umowie lub w taryfie, przechowawcy należne jest wynagrodzenie w danych stosunkach przyjęte, chyba że z umowy lub z okoliczności wynika, iż zobowiązał się przechować rzecz bez wynagrodzenia.

Przechowawca powinien przechowywać rzecz w taki sposób, do jakiego się zobowiązał, a w braku umowy w tym względzie, w taki sposób, jaki wynika z właściwości przechowywania rzeczy i z okoliczności .


Przechowawca jest uprawniony, a nawet ma obowiązek zmienić określone w umowie miejsce oraz sposób przechowania rzeczy, jeśli okaże się to konieczne dla jej ochrony przed utratą lub uszkodzeniem.

Jeżeli uprzednie uzyskanie zgody składającego jest możliwe, to przechowawca powinien ją uzyskać przed dokonaniem zmiany.

Przechowawcy nie wolno używać rzeczy bez zgody składającego, chyba że jest to konieczne do jej zachowania w stanie niepogorszonym.

Nie może on także oddać rzeczy na przechowanie inne osobie, chyba że jest do tego zmuszony przez okoliczności. W takim wypadku jego obowiązkiem jest niezwłoczne zawiadomienie składającego, gdzie i u kogo złożył rzecz, i w razie zawiadomienia odpowiada tylko za brak należytej staranności w wyborze swojego zastępcy.

Zastępca odpowiada także względem składającego. Jeżeli przechowawca ponosi odpowiedzialność za czynności swego zastępcy jak za swoje własne czynności, to ich odpowiedzialność jest solidarna.

Jeśli przechowawca bez zgody składającego i bez koniecznej potrzeby, używa rzeczy lub zmienia miejsce lub sposób przechowywania albo jeżeli oddaje rzecz na przechowanie innej osobie, to wtedy odpowiada także za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, które by w przeciwnym razie nie nastąpiło.

Składający powinien zwrócić przechowawcy wydatki, które ten poniósł w celu należytego przechowania rzeczy, wraz z odsetkami ustawowymi, a także zwolnić przechowawcę od zobowiązań zaciągniętych przez niego w powyższym celu w imieniu własnym.

Jeżeli kilka osób wspólnie przyjęło lub oddało rzecz na przechowanie, to wtedy ich odpowiedzialność względem drugiej strony jest solidarna.

Składający może w każdym czasie żądać zwrotu rzeczy, którą oddał na przechowanie.

Przechowawca może żądać odebrania rzeczy przed upływem terminu, który został oznaczony w umowie przechowania, jeżeli wskutek okoliczności, których nie mógł przewidzieć, nie może bez własnego uszczerbku lub bez zagrożenia rzeczy przechować jej w taki sposób, do jakiego się zobowiązał.

Jeżeli czas przechowania nie był oznaczony w umowie albo jeżeli rzecz była przyjęta na przechowanie bez wynagrodzenia, to przechowawca może żądać odebrania rzeczy w każdym czasie, byleby jej zwrot nie nastąpił w chwili nieodpowiedniej dla składającego.

Zwrot rzeczy powinien nastąpić w miejscu, gdzie miała być przechowywana.

Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, to wtedy stosowane są odpowiednie przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Umowa przechowania

Umowa przechowania

zawarta  dnia .....................................................  w ..................................................... pomiędzy
...................................................................................
...................................................................................
zwanym dalej Przechowawcą,

 a
......................................................................................
......................................................................................
zwanym dalej Składającym.

§ 1

Przechowawca przechowa następujące przedmioty:

..................................................................................

Miejscem przechowywania będzie ..................................................................................

Przechowawcy nie wolno korzystać z przedmiotów oddanych do przechowania jak również oddawać do korzystania osobom trzecim.

§ 2

Przechowanie będzie trwało od dnia .................................. do dnia ............................................

§ 3

Składający zapłaci Przechowawcy za przechowanie wyżej wymienionych przedmiotów .................................................. zł za każdy .................................................... przechowywania.

§ 4

Przechowawca obowiązany jest do ubezpieczenia przedmiotów oddanych mu do przechowania.

§ 5

Przechowawca nie może oddać przedmiotu przechowania osobie trzeciej, chyba że ze względu na okoliczności nie będzie mógł sam dłużej rzeczy przechowywać. W takim wypadku obowiązany jest powiadomić Składającego o tym fakcie w ciągu ....................... dni.

§ 6

Składający może odebrać przedmiot przechowania w każdym czasie jednakże wówczas obowiązany jest do zapłaty za cały okres, na jaki została  zawarta umowa.

§ 7

Zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 8

W sprawach nie unormowanych postanowieniami niniejszej umowy  mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 9

Umowa została sporządzona  w dwóch egzemplarzach, po  jednym dla każdej ze stron.


..........................            ..............................                                          
   Składający:              
Przechowawca:

Komentarze

Czytaj także...