Umowa o przejęcie długu wzór - jak napisać?
Wzór umowy o przejęcie długu
Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje wtedy zwolniony z długu (przejecie długu).Przejęcie długu może nastąpić:
- przez umowę między wierzycielem, a osobą trzecią za zgodą dłużnika, oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
- przez umowę między dłużnikiem, a osoba trzecią za zgodą wierzyciela, oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron, a jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.
Każda ze stron, które zawarły umowę o przejęcie długu, może wyznaczyć osobie, której zgoda jest potrzebna do skuteczności przejęcie, odpowiedni termin do wyrażenia zgody.
Uwaga! Bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu jest jednoznaczny z odmówieniem zgody.Jeżeli skuteczność umowy o przejęcie długu zależy od zgody dłużnika, a dłużnik jej odmawia, to umowa uważana jest za nieważną.
Jeżeli skuteczność umowy o przejęcie długu zależy od zgody wierzyciela, a wierzyciel jej odmawia, to strona, która według umowy miała przejąć dług, odpowiada względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia.
Uwaga! Umowa o przejęcie długu powinna być zawarta na piśmie, bo inaczej będzie nieważna. To samo tyczy się zgody wierzyciela na przejęcie długu.Jeżeli w umowie o przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zwolnić zbywcę od związanych z własnością długów, to w takim przypadku poczytuje się w razie wątpliwości, ze strony zawarły umowę o przejęcie tych długów przez nabywcę.
Osobie, która przejmuje dług przysługują przeciwko wierzycielowi wszystkie zarzuty, które miał dotychczasowy dłużnik.
Uwaga! Wyjątkiem jest zarzut potrącenia z wierzytelności dotychczasowego dłużnika.Osoba przejmująca dług nie może powołać się względem wierzyciela na zarzuty, które wynikają z istniejącego między przejmującym dług, a dotychczasowym dłużnikiem stosunku prawnego, będącego podstawą prawną przejęcia długu.
Uwaga! Nie dotyczy to zarzutów, o których wierzyciel wiedział.Jeżeli wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią, to poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.
Umowa o przejęcie długu I
Umowa o przejęcie długu
zawarta dnia ............................. w ............................................................................... pomiędzy
...............................................................................
zwanym dalej Bankiem
a
..................................................................................
...................................................................................§ 1
1. Mocą niniejszej umowy Dłużnik wstępuje w miejsce ............................................................,
zwanego dalej Kredytobiorcą .....................................................................................,
zakresie uregulowanym umową kredytową nr ................... z dnia ..............................................
2. Dłużnik oświadcza, iż znana mu jest treść umowy kredytowej nr ........ z dnia .......................§ 2
Bank oświadcza, iż Kredytobiorca wyraził pisemną zgodę na przejęcie długu, która zostaje dołączona do niniejszej umowy.§ 3
Mocą niniejszej umowy Dłużnik staje się stroną umowy kredytowej nr ......... z dnia ................§ 4
Strony ustalają dodatkowe zabezpieczenie kredytu udzielonego na podstawie umowy kredytowej w postaci:..........................................................................§ 5
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.§ 6
W sprawach nie uregulowanych umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego.§ 7
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
.............. .......................
Bank: Dłużnik:
Umowa o przejęcie długu II
Umowa o przejęcie długu
zawarta dnia................................... w ......................................................................... pomiędzy:
.............................................................
.............................................................
zwaną dalej Pożyczkobiorcą
a
..............................................................
..............................................................
zwaną dalej Przejmującym dług.§1
Pożyczkobiorca oświadcza, iż na mocy umowy z dnia ............................................... otrzymał od ....................................................................................... w kwocie .........................................................................płatną wraz z odsetkami do ............................... .§2Przejmujący dług oświadcza, iż zapoznał się z warunkami umowy opisanej w § 1 i przejmuje dług wynikający z tej umowy wraz z odsetkami i zobowiązuje się spłacić pożyczkę w terminie określonym w umowie z dnia ..............................., a tym samym Pożyczkobiorca zostaje zwolniony z długu.
§3Przejmujący dług przekazuje Pożyczkodawcy weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową na zabezpieczenie spłaty długu.
§4
Pożyczkodawca wyraził pisemną zgodę na przejęcie długu, która stanowi załącznik do niniejszej umowy.§5Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§6W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
§7Spory wynikłe w wyniku realizowania postanowień niniejszej umowy poddaje się rozstrzyganiu sądów powszechnych.
§8Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
.................................. ......................................
Przejmujący dług Pożyczkobiorca
Komentarze