Umowa komisu wzór - jak napisać umowę komisu?
Wzór umowy komisu
Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek osoby dającej zlecenie (komitent), lecz w imieniu własnym.Komisant powinien wydać komitentowi wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, w szczególności powinien przelać na niego wierzytelności, które zostały nabyte na jego rachunek.
Powyższe uprawnienia komitenta są skuteczne także pod względem wierzycieli komisanta.
Jeżeli komisant zawarł umowę na warunkach, które są korzystniejsze od warunków oznaczonych przez komitenta, to uzyskana korzyść należy się komitentowi.
Jeżeli komisant sprzedał oddaną mu do sprzedaży rzecz za niższą cenę niż cena oznaczona przez komitenta, to jego obowiązkiem jest zapłacenie komitentowi różnicę.
Jeżeli komisant nabył rzecz za cenę wyższą od ceny oznaczonej przez komitenta, to komitent może niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wykonaniu zlecenia oświadczyć, że nie uznaje czynności za dokonaną na jego rachunek.
Uwaga! Brak takiego oświadczenia jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wyższą cenę.Komitent nie może żądać zapłacenia różnicy ceny ani odmówić zgody na wyższą cenę, jeżeli zlecenie nie mogło być wykonane po cenie oznaczonej, a zawarcie umowy uchroniło komitenta od szkody.
Jeżeli rzecz jest narażona na zepsucie, anie można czekać na zarządzenie komitenta, to komisant ma prawo, a gdy wymaga tego interes komitenta - obowiązek sprzedać rzecz z zachowaniem należnej temu staranności.
Uwaga! Komisant ma obowiązek niezwłocznie poinformować komitenta o dokonaniu sprzedaży.Jeżeli komitent dopuścił się zwłoki z odebraniem rzeczy, to stosowane są wtedy odpowiednio przepisy o skutkach zwłoki kupującego z odebraniem rzeczy sprzedanej.
Uwaga! Komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy, a także za jej wady prawne, jeżeli przez zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego, ale trzeba tutaj pamiętać o tym, że wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy wad rzeczy, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.Do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, która zastała zawarta przez komisanta z osoba fizyczną, która nabywa rzecz w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosowane są przepisy o sprzedaży konsumenckiej.
Komisant, który bez upoważnienia komitenta udzielił osobie trzeciej kredytu lub zaliczki, działa na własne niebezpieczeństwo.
Komisant nabywa roszczenie o zapłatę prowizji z chwilą, gdy komitent otrzymał rzecz lub cenę. Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, to komisant nabywa roszczenie o prowizję w miarę wykonywania umowy.
Dla zabezpieczenia roszczeń o prowizję, a także roszczeń o zwrot wydatków i zaliczek, które zostały udzielone komitentowi, jak również zabezpieczenia wszelkich innych należności wynikłych ze zleceń komisowych przysługuje komisantowi ustawowe prawo zastawu na rzeczach, które stanowią przedmiot komisu, dopóki te rzeczy znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w jego imieniu lub dopóki może nimi rozporządzać za pomocą dokumentów.
Wymienione należności mogą być zaspokojone z wierzytelności, które zostały nabyte przez komisanta na rachunek komitenta, z pierwszeństwem przed wierzycielami komitenta.
Umowa komisu
Umowa komisu
Zawarta dnia ................................... w ........................................................................pomiędzy:
.......................................................................................
.......................................................................................
zwany w dalszej części umowy Komisantem
a
........................................................................................
........................................................................................
zwanym w dalszej części umowy Komitentem.§ 1
Komisant zobowiązuje się do sprzedaży komisowej następujących rzeczy:
...........................................................................................§ 2
Strony określają cenę przekazanych do sprzedaży rzeczy na: .....................................................
...........................................................................................§ 3
Komitent oświadcza, że rzeczy oddane Komisantowi do sprzedaży stanowią jego własność i nie są obciążone prawami osób trzecich.§ 4
Komisant zobowiązuje się do sprzedaży rzeczy po cenie nie mniejszej niż określona w § 2 umowy, a w miarę swych możliwości po cenie przekraczającej określoną w § 2 umowy.§ 5
Jeśli Komisant sprzeda rzecz po cenie niższej niż określona w § 2 obowiązany jest zapłacić Komitentowi różnicę.§ 6
Komisant zobowiązuje się do ubezpieczenia na własny koszt rzeczy oddanych mu w celu sprzedaży.§ 7
Prowizja należna Komisantowi wynosi ...............................% ceny za którą rzecz zostanie sprzedana. Komisant ma prawo do potrącenia prowizji z przekazanej Komitentowi ceny.§ 8
W wypadku nie sprzedania rzeczy w ciągu .................................. od dnia ich powierzenia Komisantowi może on odstąpić od umowy i zażądać odbioru rzeczy przez Komitenta w oznaczonym terminie. W razie zwłoki w odbiorze rzeczy, Komisantowi będzie przysługiwać kara umowna wysokości .............................................§ 9
W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową zastosowanie mieć będą przepisy Kodeksu Cywilnego.§ 10
Wszelkie zmiany niniejszej umowy, a także jej uzupełnienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
........................ ..............................
Komitent Komisant
Komentarze