Opieka w zakładzie opiekuńczo-leczniczym – kto może liczyć na pobyt?
Opieka w zakładzie opiekuńczo-leczniczym
Zakłady opiekuńczo-lecznicze przeznaczone są dla tych pacjentów, którzy zakończyli proces diagnostyczny oraz hospitalizację, jednak nadal wymagają pełnej opieki specjalistycznej (pielęgniarskiej i lekarskiej), ponieważ nie są w stanie funkcjonować sami.
Skierowanie na pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym
Wyda je lekarz POZ lub lekarz szpitalny, jeśli pacjent otrzymał wskazanie do pobytu w trakcie odbywania hospitalizacji. O kwalifikacji decyduje wywiad przeprowadzony przez pielęgniarkę środowiskową lub szpitalną, który ocenia stan sprawności i samodzielności pacjenta według międzynarodowej skali Barthel.
Uwaga! Wynik poniżej 40 punktów (maksymalny to 100 punktów) uprawnia pacjenta do ubiegania się o pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.
Usługi w ramach zakładu opiekuńczo-leczniczego
Całodobowo oferowana jest opieka pielęgniarska. W ciągu dnia dyżuruje lekarz, który przyjeżdża też w nocy na telefoniczne wezwanie personelu. ZOL powinien świadczyć również usługi rehabilitacyjne (na poziomie podstawowym), pomoc psychologa, dietetyka i logopedy, terapię zajęciową. Do obowiązków placówki należy również dostarczanie pacjentowi niezbędnych leków oraz wyrobów medycznych (np. pieluchomajtek).
Uwaga! Pobyt z zasady jest terminowy i kończy się, jeśli w comiesięcznym wywiadzie pacjent otrzyma więcej niż 40 punktów w skali Barthel.
Większość pacjentów ZOL to ofiary chorób przewlekłych i ich powikłań (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca). Udarów, zawałów. Pacjenci z czynną choroba onkologiczną i z zaburzeniami psychicznymi nie są przyjmowani.
Jakie są koszty pobyty w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i kto płaci?
Pobyt w ZOL jest współfinansowany ze środków NFZ, a to znaczy, że NFZ finansuje świadczenia zdrowotne (badania, leki, wyroby medyczne, opiekę specjalistyczną), a pacjent pobyt i wyżywienie. Koszty pobyt ustalane są na 250% minimalnej emerytury, ale nie więcej niż 70% dochodu pacjenta.
Jakie dokumenty należy dostarczyć do zakładu opiekuńczo-leczniczego?
Dokumenty składa się do wybranej palcówki. Powinna się w niej znaleźć dokumentacja medyczna, skierowanie od lekarza, wywiad przeprowadzony przez pielęgniarkę, ocena stanu zdrowia w skali Barthel, zgoda na pobyt, dokumenty potwierdzające tożsamość i ubezpieczenie, a takzę kopia odcinka renty lub emerytury.
Skierowanie można pobrać też w trakcie hospitalizacji.
Czas oczekiwania na decyzję wynosi 14 dni. W przypadku braku miejsc przy pozytywnej kwalifikacji pacjent trafia na listę rezerwowych. W trakcie pobytu w placówce może otrzymać przepustki, jednak nie dłuższe niż 10% całego czasu leczenia.
Komentarze