Jak złożyć dyspozycję na wypadek śmierci w banku?

Dyspozycja na wypadek śmierci w banku

Na wypłatę środków z konta osobistego zmarłej osoby spadkobiercy muszą czekać do czasu, aż zakończy się postępowanie spadkowe. Zdarza się, że trwa ono miesiące, a w sytuacji, gdy któryś ze spadkobierców kwestionuje testament, nawet latami.

Złożenie dyspozycji na wypadek śmierci pozwala wypłacić oszczędności od ręki.

Dyspozycje na wypadek śmierci składasz w swoim banku...

Składasz ją w swoim oddziale banku. Z reguły trzeba się do niego udać osobiście, ale są banki, a których formalności można załatwić korespondencyjnie lub przez internet. Polega to na wskazaniu osób, które będą mogły po Twojej śmierci wypłacić zgromadzone na koncie osobistym środki.

Uwaga! Przy czym dyspozycja jest możliwa jedynie w odniesieniu do środków znajdujących się na jednym z trzech rodzajów rachunków: na oszczędnościowym, na oszczędnościowo-rozliczeniowym, na lokacie terminowej.

Waluta, w której prowadzone są rachunki nie ma znaczenia. Jeśli masz kilka rachunków, możesz dokonać dyspozycji środkami znajdującymi się na każdym z nich – nieżalenie od tego, czys ą w jednym, czy w kilku bankach.

Usługa kosztuje kilka lub kilkanaście złotych, ale są banki, które nie pobierają za nią opłaty.

Uwaga! Dyspozycję możesz w każdej chwili odwołać lub zmienić, co również w jednych bankach wiąże się z prowizją, a w innych jest bezpłatne.

Dyspozycja tylko dla bliskiej rodziny...

Dyspozycją na wypadek śmierci można objąć tylko osoby najbliższe: małżonka, wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki), rodzeństwo. To katalog zamknięty, czyli nie da się złożyć dyspozycji na rzecz partnera czy też przyjaciela. Nie można również objć nią osoby prywatnej.

Uwaga! Jeśli chcesz przekazać swoje oszczędności w spadku np. fundacji opiekującej się zwierzętami czy organizacji pomagającej biednym, musisz to zrobić w formie testamentu.

Limity wypłaty

Wysokość wypłaty jest ograniczona do 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza konta osobistego. Obecnie: 106 749,20 zł. Jest to kwota maksymalna, jeśli więc upoważniasz do wypłacenia swoich oszczędności kilka osób po zsumowaniu nie mogą przekroczyć limitu.

Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć, ile będzie wynosić przeciętne wynagrodzenie po Twojej śmierci. Dlatego w dyspozycji nie musisz podawać konkretnej kwoty, a jedynie określić ją procentowo, np. „50% maksymalnego limitu dla syna, 50% dla córki”. Dzięki tem nie musisz co roku aktualizować dyspozycji do wysokości zmienionego limitu.

To nie jest spadek!

Kwoty wypłacone na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci nie wchodzą do spadku po posiadaczu konta osobistego, a to oznacza, że dziedziczeniem zostaną objęte te środki, które po dokonanej wpłacie zostaną na rachunku.

Pełnomocnictwo bankowe

Dyspozycja na wypadek śmierci bywa mylona z pełnomocnictwem, a są to jednak różne instrumenty bankowe. Na podstawie dyspozycji masz prawo do wypłaty określonych środków dopiero po śmieci posiadacza konta osobistego, a pełnomocnictwo bankowe działa na rzecz właściciela rachunku i wyłącznie za jego życia.

Z chwilą śmierci posiadacza konta osobistego pełnomocnictwo wygasa.

Zdarza się oczywiście, ze bank nie zdąży zablokować środków na rachunku zmarłego właściciela konta osobistego i pełnomocnik zdoła j wypłacić. Jest to jednak niezgodne z prawem i grozi za do odpowiedzialność karna.

Najlepsze konta osobiste 

Komentarze

Czytaj także...