Do lekarza specjalisty tylko z e-skierowaniem
E-skierowanie do lekarza specjalisty
Od 8 stycznia to już nie wybór, a obowiązek każdego lekarza. Elektroniczne skierowanie do lekarza specjalisty i na niektóre z badań będą obowiązkowe, a każda placówka będzie musiała je zrealizować.
Nie każde e-skierowanie wymaga badania. Dlatego lekarz może Ci je wystawić zarówno podczas tradycyjnej wizyty lekarskiej, jak i teleporady. Podobnie jak papierowe e-skierowanie zawiera jedynie rodzaj i profil placówki medycznej.
To pacjent wybiera, do której konkretnie przychodni czy poradni się zapisze. Gdy to zrobi e-skierowanie zostanie zablokowane – to znaczy, że nie będzie można go użyć, rejestrując się jednocześnie w drugiej placówce.
E-skierowanie podobnie jak i e-receptę lekarz wystawia w systemie teleinformatycznym. Zostanie ono zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli uruchomiłeś tę usługę powiadomienie o wystawieniu skierowania oraz kod potrzebny do jego realizacji otrzymasz w wiadomości SMS lub e-mailem.
Jeśli Twoje Internetowe Konto Pacjenta jest nieaktywne, lekarz podyktuje Ci czterocyfrowy kod przez telefon lub da wydruk, jeśli wizyta odbywa się tradycyjnie.
Uwaga! Co ważne e-skierowanie będzie widniało w historii leczenia w IKP. Jeśli nawet zgubisz kod, możesz go stamtąd ponownie pobrać.
Jak zrealizować e-skierowanie do lekarza specjalisty?
Podobnie jak z tradycyjnym skierowaniem, tak i z elektronicznym możesz pójść do przychodni osobiście i zarejestrować się na wizytę. Możesz to zrobić również przez telefon, podając otrzymany kod oraz numer PESEL.
Jeśli skierowanie zostało wydrukowane i odręcznie podpisane przez lekarza, traktowane jest jak skierowanie tradycyjne i jako oryginał musi być dostarczone do placówki w ciągu 14 dni od rejestracji.
Uwaga! Jeśli otrzymałeś wyłącznie kod lub wydruk bez podpisu – jesteś zwolniony z obowiązku dostarczenia oryginału.
Na jakie usługi możesz dostać e-skierowanie?
Lekarz może je wypisać przede wszystkim na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne oraz leczenie szpitalne. Otrzymasz je także na badania medycyny nuklearnej, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, badania endoskopowe przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia), a także na badania echokardiograficzne płodu.
E-skierowanie nie może zostać wypisane na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację oraz do szpitala psychiatrycznego.
Komentarze