Umowa poręczenia wzór - jak napisać?

Umowa poręczenia wzór

Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik go nie wykonał.

Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.

W razie poręczenia za dług osoby, która nie mogła się zobowiązać z powodu braku zdolności do czynności prawnych, poręczyciel powinien spełnić świadczenie jako dłużnik główny, jeżeli w chwili poręczenia o braku zdolności tej osoby wiedział lub łatwo mógł się o tym dowiedzieć.

Można poręczyć dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej.

Bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie.  O zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika. Jednakże czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela.

W braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel odpowiada jak współdłużnik solidarny.

Jeżeli termin płatności długu nie zostanie oznaczony w umowie lub jeżeli płatność długu będzie zależna od wypowiedzenia, to wtedy poręczyciel może po upływie 6 miesiecy od daty poręczenia, a jeżeli poręczył za dług przyszły - od daty powstania długu żądać, aby wierzyciel wezwał dłużnika do zapłaty albo z najbliższym terminem dokonał wypowiedzenia.

Jeżeli wierzyciel nie uczyni zadość powyższemu żądaniu, to zobowiązanie poręczyciela wygasa.

Poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszystkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi,a  w szczególności poręczyciel może potrącić wierzytelność, która przysługuje dłużnikowi względem wierzyciela.

Poręczyciel nie traci powyższych zarzutów, chociażby dłużnik zrzekł się ich albo uznał roszczenie wierzyciela.

W razie śmierci dłużnika poręczyciel nie może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy wynikające z przepisów prawa spadkowego.

Poręczyciel, przeciwko któremu wierzyciel  dochodzi roszczenia, powinien zawiadomić niezwłocznie dłużnika, wzywając go do wzięcia udziału w sprawie.

Jeżeli dłużnik nie weźmie udziału w sprawie, to wtedy nie może od podnieść przeciwko poręczycielowi zarzutów, które mu przysługiwały przeciwko wierzycielowi, a których poręczyciel nie podniósł z tego powodu, że o nich nie wiedział.

Poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika o dokonanej prze siebie spłaci długu, za który poręczył, a gdy tego nie uczyni, a dłużnik wykona zobowiązanie, to wtedy nie może żądać od niego zwrotu tego, co sam wierzycielowi zapłacił, chyba że dłużnik działał w złej wierze.

Jeżeli poręczenie zostanie udzielone za wiedza dłużnika, to dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela o wykonaniu zobowiązania, a gdy tego nie uczyni, to wtedy poręczyciel, który zaspokoił wierzyciela, ma prawo żądać od dłużnika zwrotu tego, co zapłacił wierzycielowi, chyba że działał w złej wierze.

Jeżeli wierzyciel wyzbył się zabezpieczenia wierzytelności albo środków dowodowych, to ponosi on względem poręczyciela odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę.

Umowa poręczenia

Umowa poręczenia


zawarta dnia ................................ w .............................................................................pomiędzy
.....................................................................................
.....................................................................................
 a
......................................................................................
......................................................................................
nazwanym dalej Poręczycielem.

§ 1

Poręczyciel udziela poręczenia za zobowiązanie z tytułu ..................................... w wysokości ................................... zł  udzielonej ....................................................................................... na
podstawie.............................................................................

Poręczenie obejmuje zobowiązania pożyczkobiorcy istniejące w chwili udzielenia poręczenia jak i mogące powstać w przyszłości z tytułu niewykonania umowy pożyczki.

§ 2

Poręczyciel oświadcza, że swoje zobowiązanie wykona niezwłocznie po zawiadomieniu go przez wierzyciela, że dłużnik opóźnia zwrot pożyczki.

§ 3

Poręczyciel odpowiada solidarnie z dłużnikiem.

§ 4

W sprawach nieuregulowanych będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

§ 5

Umowę sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron, i jednej dla dłużnika.


...................                                     .........................                                       
Poręczyciel                                       Wierzyciel 
                                                               
           

Komentarze

Czytaj także...