Porada prawna online cz. 53

Porada prawna: Przepisy o sporach sąsiedzkich

Sposoby postępowania w przypadku granicznych ze sobą działek opisane są głównie w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.), ale nie tylko. O tym, co powinieneś zrobić, gdy ze względu na budowę lub remont budynku konieczne jest postawienie rusztowań na sąsiedniej działce mówi art. 47 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego (Dz.U. z 1994 r., nr 89, poz. 414).

A dokładniej artykuł ten wyjaśnia, jakie mamy obowiązki, gdy do wykonania prac przygotowawczych i/lub robót budowlanych niezbędne jest wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej działki.

Zgoda właściciela nieruchomości

Potrzebna będzie Ci zgoda właściciela tej nieruchomości i powinieneś też uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i termin korzystania z jest własności oraz ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

Uwaga! Gdy tych warunków nie uda się ustalić, możesz to zrobić urzędowo - składając do starosty wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej działki.

Drzewa rosnąc tuż przy graniach działki 

Wiele sąsiedzkich sporów dotyczy tego problemu. Według art. 149 k.c., jeśli gałęzie przechodzą na sąsiedni teren, masz prawo tam wejść, by je usunąć lub zerwać owoce.

Uwaga! Najlepiej przy tym uprzedzić sąsiada i poprosić go o zgodę, ale nie masz takiego obowiązku, ale musisz pamiętać o tym, że jeśli wyrządzisz przez takie wejście szkodę, podepczesz kwiaty lub warzywa, sąsiad może zażądać jej naprawienia, np. rekompensaty finansowej. 

Może być odwrotnie i to Tobie będą przeszkadzały gałęzie lub korzenie drzew, które przechodzą na Twój grunt, bo dochodzi wtedy do tzw. immisji bezpośredniej, czyli takiego fizycznego oddziaływania, które ogólnie jest zakazane jako czynność naruszająca własność. Np. gałęzie powodują zacienienie, a korzenie wyjaławiają ziemię. 

Uwaga! Zgodnie z art. 150 k.c. masz prawo wyciąć korzenie i nie musisz uprzedzać o tym sąsiada. Masz też prawo obciąć gałęzie z tym, że wcześniej powinieneś wyznaczyć właścicielowi drzewa lub krzewu odpowiedni termin do ich usunięcia. Ten "odpowiedni termin" powinien uwzględniać porę roku odpowiednią dla tego rodzaju zabiegów ogrodniczych, by nie doprowadzić do uschnięcia rośliny.

Kto odpowiada za płot? 

Jeśli chcesz na granicy działki postawić mur lub płot, sąsiad może, ale nie musi pokrywać części wydatków. Jednak, gdy już takie ogrodzenie będzie postawione na granicy - właściciele sąsiadujących gruntów wspólnie powinni o nie dbać. 

Uwaga! Mówi o tym art. 154 k.c.: "Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdują się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów [...] Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólne koszty ich utrzymania". 

Tak więc, jeśli np. chcesz pomalować postawiony przez siebie płot, masz prawo żądać od sąsiad zwrócenia połowy kosztów. 

Komentarze

Czytaj także...