Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka?

Dobre przedszkole dla dziecka. Jak wybrać? 

Zalety przedszkola

Czas spędzony w przedszkolu jest twórczy, gdyż zajęcia zaplanowano tak, by pozytywnie stymulować rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Zapisanie dziecka do przedszkola przynosi korzyści i dzieciom, i rodzicom. Maluchy zdobywają tam nowe umiejętności, a zwolnieni z nieustannej opieki nad nimi dorośli mają czas na pracę zawodową.

Przedszkolak poznaje zasady życia w społeczności. To bardzo ważne, szczególnie dla maluchów, które są jedynakami. Statystyki mówią, że ciągle rośnie ich liczba, a takie dziecko pozostawione w domu z mamą lub najlepszą nawet opiekunką ma dość ubogie kontakty społeczne i niewielkie możliwości uczenia się przez bezpośrednie doświadczenie. W przedszkolu zdobywa przyjaciół, kłóci się z nimi i uczy się rozwiązywać konflikty. Obcowanie zaś z liczną grupą dzieci i dorosłych uczy podporządkowywania się normom i nakazom.

Przedszkolak staje się także coraz bardziej samodzielny — to cecha, której będzie potrzebował w szkole (spędzi tam przecież jedną czwartą życia). Zdobędzie także wiele umiejętności, nie zdając sobie z tego sprawy — zajęcia w formie zabawy nie są wyłącznie odpoczynkiem. Z pomocą wychowawcy będzie rozwijał umiejętność porozumiewania się i nawiązywania kontaktu, między innymi poprzez komentowanie opowiadań i obrazków. Śpiewanie i wyliczanki pomogą dziecku opanować artykulację, posługiwanie się głosem, a słuchanie utworów muzycznych nauczy je odróżniać dźwięki i udoskonali słuch.

Rysowanie kółek, kresek, wypełnianie obrazków kolorami, pisanie literek rozwinie zdolności manualne dziecka i zapozna je z pismem. Kontakt ze sztuką (teatrzyk, koncert, słuchanie bajek) rozbudzą wrażliwość estetyczną malucha. Ważne jest także dla niego poznawanie własnego ciała i jego możliwości na zajęciach fizycznych. Zestawianie przedmiotów według kształtu i barwy, a także porównywanie ich oswoi dzieci z matematyką, a uprawa roślin, przycinanie, sklejanie itp. to próby odnalezienia własnych pasji. Poza tym na przedszkole nałożono obowiązek przygotowania dziecka do edukacji szkolnej (tzw. zerówki).

Zalety przedszkola można mnożyć, dlatego mamy, które posyłają swoje pociechy na kilka godzin do przedszkola, nie powinny mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Warto pamiętać, że obok typowych placówek istnieją także przedszkola specjalne i integracyjne. Idea tych ostatnich polega na wychowywaniu w tym samym środowisku maluchów zdrowych i chorych. To uwrażliwia je na potrzeby drugiego człowieka i uczy tolerancji. 

Wybór przedszkola dla dziecka 

Ponieważ istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi przedszkolami, warto poznać kryteria, które pomogą w wyborze najlepszego. Dla każdego z rodziców ważne jest coś innego, dlatego muszą oni sami zdecydować, czym będą się kierować przy wyborze przedszkola. Jest jednak kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Jakie są godziny otwarcia przedszkola i terminy przerw (ferii świątecznych, zimowych itd.)? 

Jeśli rodzice pracują zawodowo, godziny otwarcia i zamknięcia to jedna z najważniejszych kwestii, jakie powinni wziąć pod uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka. Niezwykle ważne są także terminy wszystkich przerw w zajęciach oraz możliwość zorganizowania w tym czasie opieki lub zajęć dodatkowych w przedszkolu, np. przeniesienia na ten czas dziecka do innej grupy.

Ile trzeba zapłać za przedszkole, jakie są opłaty za zajęcia dodatkowe? 

Nie ma jednego cennika, który obowiązywałby we wszystkich przedszkolach. Nawet w przedszkolach publicznych opłaty nie muszą być takie same. Wysyłając dziecko do przedszkola prywatnego, trzeba się liczyć z tym, że koszty jego edukacji będą znacznie wyższe. Poza tym musimy wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty za posiłki i zajęcia, które wykraczają poza program czy obiady. 

W wielu przedszkolach rodziców obciąża się także kosztami za zakup materiałów potrzebnych dziecku na zajęciach. Jeśli maluch mieszka daleko od przedszkola, trzeba się również liczyć z kosztami jego dojazdów i powrotów.

Jaka odległość dzieli przedszkole od miejsca zamieszkania? 

Wybranie przedszkola, do którego nie trzeba dojeżdżać samochodem lub autobusem, przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, zaoszczędzony zostanie czas, który trzeba byłoby na to poświęcić. Poza tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że do tego samego przedszkola będą chodziły dzieci z sąsiedztwa. Umożliwi to umówienie się z innymi rodzicami na „dyżury” w odprowadzaniu i przyprowadzaniu maluchów z przedszkola

Taki system ma wiele zalet. Po pierwsze, dzieci nawiązują kontakty z rówieśnikami, z którymi będą się mogły również spotykać poza przedszkolem. Po drugie, te z nich, które źle znoszą rozstania z odprowadzającą je mamą, łatwiej pogodzą się z tą chwilową rozłąką. Wybór przedszkola znajdującego się niedaleko miejsca zamieszkania dziecka ma jeszcze jedną zaletę: gdy maluchy będą spacerować z opiekunem, lepiej poznają najbliższą okolicę.

Jakie jest wyposażenie i położenie przedszkola? 

We wszystkich przedszkolach poza tymi, które kierują się pedagogiką Montessori, waldorfską oraz niektórymi prywatnymi placówkami, wyposażenie podstawowe jest podobne. Warto jednak wybrać się do przedszkola, by sprawdzić, jak je urządzono — upewnić się, czy jest miejscem, które zrobi na dziecku sympatyczne wrażenie. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, co znajduje się w najbliższej okolicy przedszkola: czy jest tam plac zabaw, a jeśli tak, to w jakim stanie są znajdujące się tam karuzele, drabinki, huśtawki itd.

Jakie zasady obowiązują przy przyjmowania dzieci do przedszkola? 

Zapytaj, czy o miejsce trzeba się ubiegać. Jeśli dziecko musi wziąć udział w „rozmowie kwalifikacyjnej”, przeżyje dodatkowy stres. Czy warto narażać na to malucha? 

Kto będzie opiekował się dziećmi i jaki będzie skład grup? 

Koniecznie zapytaj, ile dzieci pod opieką będzie miała wychowawczyni i czy będzie to osoba z odpowiednim wykształceniem. Warto też upewnić się, czy przez cały rok będzie się zajmować dziećmi jedna opiekunka, czy też będą się one zmieniać (nie jest to bez znaczenia dla dzieci).

Według jakiej koncepcji pedagogicznej personel będzie pracował z dziećmi? 

Przedszkola realizują różne programy i mają różne założenia pedagogiczne. Warto poprosić o dokładne wyjaśnienie idei pedagogiki wybranego przedszkola (przede wszystkim przedszkola prywatne kierują się nowymi, oryginalnymi koncepcjami). W przypadku maluchów dotkniętych przez los (chorych lub kalekich) konieczna będzie pomoc specjalistyczna i zaplecze rehabilitacyjne. Dla takich dzieci najkorzystniejsze jest umieszczenie ich w placówkach profilowanych.

Czy organizowane są spotkania z rodzicami, czy będą mogli liczyć na wsparcie psychologa? 

Warto zawczasu sprawdzić, czy prowadzący przedszkole oczekują zaangażowania od rodziców (np. włączania się w akcje organizowane w przedszkolu). Istotne jest także to, w jakiej formie możemy oczekiwać pomocy w sprawach dotyczących wychowania dzieci (np. czy możliwe jest spotkanie i rozmowa z psychologiem dziecięcym). 

Autor: Bożena Mucha

Artykuł jest fragmentem poradnika Wychowanie bez tajemnic »

Komentarze

Czytaj także...