Pieniądze na samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji
Samochód zastępczy z OC sprawcy
Jeżeli miałeś wypadek (stłuczkę), który był spowodowany nie z Twojej winy, a Twój samochód trafił do naprawy, to przysługuje Ci prawo wypożyczenia samochodu zastępczego i uzyskanie zwrotu pieniędzy z OC sprawcy wypadku.Uwaga! Niestety zwykle problemów z zwrotem kosztów wypożyczenia samochodu nie maja jedynie przedsiębiorcy, którym samochód jest potrzebny do pracy zarobkowej.W sytuacji, w której samochód służy tylko do celów prywatnych, trzeba liczyć się z tym, że będzie mas problemów.
Można się dowiedzieć, że np. mieszka się zbyt blisko pracy, co w domyśle oznacza, że można do pracy iść na piechotę, a więc samochód zastępczy nie będzie potrzebny.
Uwaga! Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe, odmawiając wypłaty pieniędzy, powołują się na wytyczne Polskiej Izby Ubezpieczeń. I tak samochód zastępczy będzie należał się tylko wówczas, gdy kierowca nieprowadzący działalności gospodarczej nie może zaspokoić swoich potrzeb konsumpcyjnych oraz życiowych w inny sposób, a szczególnie poprzez korzystanie z ogólnodostępnych środków transportu.Tak więc, gdy samochód jest nam potrzebny okazjonalnie lub nie ma problemu z korzystaniem z komunikacji publicznej, to w takiej sytuacji za samochód zastępczy ubezpieczyciel płacić nie musi.
Uwaga! Zdaniem rzecznika ubezpieczonych takie postępowanie towarzystw ubezpieczeniowych jest niezgodne z prawem i samochód zastępczy dla osoby, która została poszkodowana w wypadku należy się bezwarunkowo.Poszkodowany w wypadku samochodowym ma prawo do takiego samego standardu życia, jak przed stłuczką i bez znaczenia jest to, czy jest to osoba prywatna ani jak w jaki sposób wykorzystuje swój samochód.
Zdanie Sądu Najwyższego (wyrok z 8 września 2004 r., sygn. akt IV CK 672/03): "Utrata możliwości korzystania z rzeczy stanowi szkodę majątkową. Jeśli zatem poszkodowany poniósł w związku z tym faktem konieczne koszty związane z wynajmem pojazdu zastępczego, to mieszczą się one w granicach skutków szkodowych podlegających wyrównaniu".
Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście (sygn. akt I C 1049/07): "Poszkodowany ma prawo dysponować sprawnym pojazdem przez czas naprawy swojego samochodu niezależnie od tego, do jakich celów służył mu uszkodzony pojazd".
A więc, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce Ci zwrócić kosztów za samochód zastępczy, to zwróć się o pomoc do Biura Rzecznika Ubezpieczonych. Możesz to zrobić od poniedziałku do piątku w godz. 8-19 pod numerem telefonu 22 333-73-28.
Można to także zrobić pisemnie wysyłając skargę na adres: Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, Al. Jerozolimskie 44, OO-024 Warszawa.
Przed wypożyczeniem samochodu:
- złóż u ubezpieczyciela sprawy szkody oświadczenie, ze masz zamiar wynająć samochód zastępczy;
- w piśmie należy uzasadnić, jak na co dzień korzystasz z samochodu, a więc czy potrzebujesz go do pracy zarobkowej, czy po prostu do normalnego funkcjonowania rodziny (podaj konkretne przykłady);
- wynajmowany samochód, powinien mieć takie same lub zbliżone parametry, ja Twój samochód uszkodzony w wypadku.
Komentarze