Kto odpowiada za długi w małżeństwie?

Długi w małżeństwie

Małżonek wziął kolejny kredyt, a Tobie wierzyciel chce potrącić ratę z pensji? Sprawdź, kiedy długi małżonka nie będą Twoimi.

Kiedy długi mogą być spłacane z majątku wspólnego?

Aby długi mogły być spłacane z majątku wspólnego małżonków, muszą być zaciągnięte za ich obopólną zgodą, a to oznacza, że nawet jeśli jedna osoba weźmie kredyt, ale na dokumencie nie będzie widniał podpis małżonka, to spłata długu nastapi wyłącznie z jego majątku osobistego.

Uwaga! Przepis ten wprowadziła nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 17.08.2004 roku.

Czym jest majątek osobisty?

To wszystkie przedmioty, które nabyłeś przed powstaniem wspólności majątkowej (np. nieruchomości, grunt, samochód). To także dobra, które odziedziczyłeś, otrzymałeś przez darowiznę lub uzyskałeś z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia (ich dokładny zakres określa art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Uwaga! Wierzyciel nie może zatem żądać od Ciebie spłaty długów zaciągniętych przez małżonka, na które Ty nie wyrażałeś zgody.

Jakie wyjątki? 

Jednak i od tej reguły są wyjątki. Mowa tu o tych zadłużeniach, które powstały celem zaspokojenia codziennych potrzeb (np. wydatków ponoszonych na żywność, odzież, drobne przedmioty użytku domowego, opłaty za prąd, gaz , telefon).

Jeśli dług został zaciągnięty na ten cel, wówczas nawet jeśli jeden z małżonków nie wyraził na niego zgody, i tak należność muszą spłacić oboje.

Komentarze

Sterrn pisze…
Bardzo ciekawy wpis i blog! Można się wielu przydatnych rzeczy dowiedzieć. Oby tak dalej :)

Czytaj także...