Jak uzyskać pomoc finansową z fundacji?

Pomoc finansowa z fundacji

Liczba fundacji i stowarzyszeń wspierających seniorów, przewlekle chorych oraz osoby niepełnosprawne wzrasta z roku n a rok. Warto zatem wiedzieć na czym polega ich działalność i dlaczego warto zostać podopiecznym.

Dla kogo pomoc z fundacji?

Fundacje i stowarzyszenia gromadzą wokół siebie ludzi, którzy borykają się z podobnymi problemami: osoby niepełnosprawne,. Przewlekle chore (np. na stwardnienie rozsiane, chore onkologicznie lub po prostu samotne). I do nich dopasowują formy działalności.

Wiele organizacji oferuje podopiecznym, a także ich bliskim wsparcie psychologiczne, potrzebne w trakcie walki z chorobą. Podopieczni mogą zadzwonić na telefon zaufania, porozmawiać z psychologiem lub dołączyć do grupy wsparcia.

Fundację prowadzą też działania edukacyjne pozwalające lepiej poznać chorobę, ale też najnowsze sposoby jej leczenia. Niektóre umożliwiają darmowe konsultacje u specjalistów z danej dziedziny (rehabilitantów, lekarzy terapeutów). I przede wszystkim dają poczucie – że w tych codziennych zmaganiach podopieczni nie pozostają sami.

Jaką postać może mieć pomoc finansowa w fundacjach?

Tak naprawdę różną. Niektóre z fundacji (np. Fundacja Avalon, która zrzesza dorosłych niepełnosprawnych) dają podopiecznym możliwość założenia subkonta i wszyscy, którzy chcą wesprzeć Twoje leczenie lub rehabilitacje, mogą przelać pieniądze w formie darowizny lub 1% podatku dochodowego. Środki zgromadzone na subkoncie możesz wykorzystać w całości na leczenie, o ile dostarczysz fundacji oryginały faktur i rachunków.

Inne fundacje (np. „Żyć z Choroba parkinsona”) nie tworzą podopiecznym subkont, ale umożliwiają złożenie wniosku o bezpłatną rehabilitację (raz w roku w serii ok. 10 zabiegów). Organizację te tworzą programy nie tylko z otrzymanych datków, lecz pozyskują je także z funduszu PFRON, pisząc projekty i programy dla swoich podopiecznych. Dzięki temu ci mogą bezpłatnie uzyskać np. 50 godziny dodatkowej rehabilitacji lub innej formy aktywności terapeutycznej (Fundacja Avalon).

Jak znaleźć najlepszą dla siebie fundację?

Na stronie ngo.pl w jednej z zakładek znajdziesz bazę danych organizacji pożytku publicznego działających w naszym kraju. W okienku wyszukiwania wpisz nazwę choroby, na którą cierpisz Ty lub bliska Ci osoba (np. alzheimer, cukrzyca, białaczka, astma, SM), obszar zainteresowań (senior, sport, rehabilitacja) lub nazwę miejscowości, która Cię interesuje (np. Kraków).

Gdy znajdziesz odpowiednią fundację, skontaktuj się z nią i dowiedz się, co zrobić, by zostać podopiecznym (zwykle wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć dokumentację medyczną, informację o dochodach i kosztach leczenia oraz rehabilitacji).

Komentarze

Czytaj także...