Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w czasie koronawirusa?

Rozmowa kwalifikacyjna a koronawirus

W czasie pandemii koronawirusa rozmowy kwalifikacyjne często odbywają się zdalnie, ale nie oznacza to, ze praca też będzie zdalna. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko spotkań z dużą liczbą osób.

Kodeks pracy wskazuje, o co może pytać pracodawca kandydata do pracy. Może zapytać o dane osobowe, które obejmują imię i nazwisko, imiona rodziców i datę urodzenia, dane kontaktowe, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Uwaga! Pracodawca nie może pytać, czy kandydat na pracownika ma dzieci, ani czy planuje je mieć. Niezgodne z przepisami są też pytania o posiadanie partnera, przynależność polityczną, wyznanie czy orientację seksualną. Jeśli takie pytania padną, to nie musisz na nie odpowiadać.

Czasami nawet lepiej tego nie robić, bo zdarza się, ze przyszły pracodawca rezygnuje z zatrudnienia kobiety wychowującej dziecko, bo obawia się, że będzie korzystała z zwolnień lekarskich. Oczywiście nie każdy potrafi odpowiedzieć wprost: „To pytanie jest niezgodne z prawem pracy”, powinieneś jednak wiedzieć, że za ominięcie prawdy, które chroni przed bezprawnym działaniem, nie zostaniesz ukarany.

Są sytuację, gdy przyszły pracodawca może domagać się podania także chronionych danych. Jeśli ubiegasz się o pracę, jakiej nie wolno wykonywać kobiecie w ciąży, np. na wysokości, ma prawo spytać, czy nie spodziewasz się dziecka. Są też stanowiska, które przewidują wymóg niekaralności (np. w policji). Jeśli się o nie starasz, możesz zostać zobligowany do okazania zaświadczenia o niekaralności.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Do rozmowy kwalifikacyjnej, niezależnie od tego w jakiej formie ma być przeprowadzona, powinieneś się przygotować (warto np. zapoznać się z tym poradnikiem). Dobrze jest spisać sobie pytania, jakie chcesz zadać pracodawcy. Teraz w czasie koronawirusa, jest to szczególnie ważne, bo od warunków pracy zależy Twoje bezpieczeństwo.

Dlatego zapytaj pracodawcę, czy dopuszcza pracę w domu, jak przychodzi do losowych zdarzeń typu choroba pracownika czy bliskich mu osób, czy zapewnia środki ochronne. Zadając pytania, nie tylko dowiesz się więcej o nowej pracy, ale też pokażesz, ze jesteś nią zainteresowany, a równocześnie masz swoje oczekiwania – to przemawia na Twoją korzyść.

Uwaga! Musisz pamiętać, ze rozmowa przez internet, nawet jeśli przypomina miła pogawędkę, jest rozmową kwalifikacyjną do pracy. Musisz więc uważać na to, co mówisz. Niewskazane jest narzekać na dawnych przełożonych ani zdradzać tajemnic z poprzedniej firmy.

Dowiedz się odpowiednio wcześniej, za pomocą jakiego komunikatora będzie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna. Być może trzeba będzie zainstalować nową aplikację na Twoim komputerze. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, aby nie spóźnić się na zdalne spotkanie.  

Komentarze

Czytaj także...