Cesja wierzytelności wzór - jak napisać?

Cesja wierzytelności - wzór

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania.  Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, a szczególnie roszczenia o zaległe odsetki.

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa, która zobowiązuje do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej lub że strony inaczej postanowiły.

Jeżeli zawarcie umowy przelewu następuje w wykonaniu zobowiązania, które wynika z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, z zapisu, z bezpodstawnego wzbogacenia lub z innego zdarzenia, to ważność umowy przelewu zależna jest os istnienia tego zobowiązania.
Uwaga! Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pisemnie, to przelew tej wierzytelności powinien być również potwierdzony na piśmie.
Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie.
Uwaga! Przepis ten stosowany jest odpowiednio do innych czynności prawnych dokonywanych między dłużnikiem, a poprzednim wierzycielem.
Dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie.

Dłużnik ma prawo z przelanej wierzytelności potrącić wierzytelność, która mu przysługuje względem zbywcy, chociażby stała się wymagana dopiero po otrzymaniu przez niego zawiadomienia o przelewie.
Uwaga! Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy wierzytelność, która przysługuje względem zbywcy stała się wymagalna później niż wierzytelność będąca przedmiotem przelewu. 
Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona na piśmie, zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika, będzie skuteczne względem nabywcy tylko wtedy, gdy pismo będzie zawierało wzmiankę o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca w chwili przelewu o wiedział o tym zastrzeżeniu.

Jeżeli dłużnik, który otrzymał o przelewie zawiadomienie na piśmie, które pochodzi od zbywcy, spełnił świadczenie do rąk nabywcy wierzytelności, to wtedy zbywca może powołać się wobec dłużnika na nieważność przelewu lub na zarzuty, które wynikają z jego podstawy prawnej tylko wtedy, gdy w chwili spełnienia świadczenia były one dłużnikowi wiadome.
Uwaga! Przepis ten stosowany jest odpowiednio do innych czynności prawnych dokonywanych między dłużnikiem, a nabywca wierzytelności.
Zbywca wierzytelności ponosi względem nabywcy odpowiedzialność za to, że wierzytelność mu przysługuje. Za wypłacalność dłużnika w chwili przelewu ponosi odpowiedzialność tylko o tyle, o ile tę odpowiedzialność przyjmie na siebie.

Cesja wierzytelności

Cesja



zawarta w ............................. dnia ...................... pomiędzy ........................................................
zwanym dalej Zbywcą legitymującym się dowodem osobistym wydanym przez ........................................................................seria ............... nr .......................................... zam. w .........................................................................................

a

....................................................................... zwanym dalej Nabywcą
legitymującym się dowodem osobistym wydanym przez ............................................................
..................................................................seria...................... nr ......................................... zam.
w ...............................................................................................

§ 1

Zbywca przenosi wierzytelność mu przysługującą z tytułu umowy ...................................... z dnia .............................. zawartej z ........................................................................................... zam. w ................................................................... w kwocie .................................................... zł, wymagalną od dnia ............................................ na Nabywcę. Wraz z wierzytelnością na Nabywcę przechodzą wszystkie zabezpieczenia tej wierzytelności

§ 2

Nabywca w zamian za wyżej opisaną wierzytelność zapłaci Zbywcy kwotę tej wierzytelności pomniejszoną o ................................. %

§ 3

Zbywca obowiązany jest niezwłocznie po zawarciu niniejszej umowy powiadomić na swój koszt, dłużnika o zmianie wierzyciela, oraz o nowym miejscu spełnienia świadczenia.

§ 4

Zbywca oświadcza, że nie zawierał z dłużnikiem umowy o zakazie przenoszenia   wierzytelności.

§ 5

Zbywca przekaże również Nabywcy wszystkie dokumenty związane ze zbywaną wierzytelnością.

§ 6

Zbywca ponosi  wszelką odpowiedzialność za to, wierzytelność mu przysługuje.

§ 7

Zbywca nie ponosi odpowiedzialności za wypłacalność dłużnika.

§ 8

W sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 9

Umowę sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron oraz jedną dla dłużnika.


........................                            ......................                          
    Nabywca                                  Zbywca 

Komentarze

Czytaj także...