Umowa faktoringu wzór - jak napisać umowę?
Wzór umowy faktoringu
Faktoring polecany jest szczególnie firmom, których sprzedaż charakteryzuje się dużą sezonowością, gdyż spiętrzenie sprzedaży w krótkim okresie, a także możliwość otrzymania zapłaty po pewnym czasie prowadzi do szybkiego wyczerpania kapitału obrotowego.Uwaga! Wprowadzenie finansowania sprzedaży przy wykorzystaniu faktoringu poskutkuje poprawą płynności finansowej firmy.
Jak działa faktoring?
Firma oferująca usługi faktoringowe lub bank odkupuje od klienta faktury z odroczonym terminem płatności. Następnie przekazuje na jego konto gotówkę stanowiącą większą część odkupionych należności.Uwaga! Pozostała wartość faktur jest wypłacona po zapłaceniu przez kontrahenta za towar lub usługę.Tak więc przedsiębiorca dostanie gotówkę i może ją przeznaczyć na dowolny cel i nie musi martwić się terminowością wpływu pieniędzy od kontrahenta, a ten ostatni korzysta z dłuższych terminów płatności.
Uwaga! Faktoring jest zatem sposobem na obieg należności. Korzystający z tej usługi nie musi zwracać środków przekazanych przez firmę faktoringową, gdyż spłaty dokona odbiorca towarów lub usług.
Wzór umowy faktoringu
UMOWA FAKTORINGU
Dnia.............. roku w ….......... pomiędzy:
Spółką......................z siedzibą w .........., ul. ....................., wpisaną do rejestru przedsiębiorców KRS pod numerem ............ ,której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy ............ w ............, ..... Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Wysokość kapitału zakładowego ............... zł,
NIP
......................, REGON ..............
reprezentowaną
przez:
..............................................zwaną dalej „Faktorem”
a
Panem/Panią
.................
prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą „.................”, zarejestrowaną w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ......................... .......... pod numerem ..........
NIP ...................., PESEL ......................................, legitymującą się dowodem osobistym o numerze ............................ zwaną dalej „Faktorantem“ zawarta została umowa treści następującej:
§1
Przedmiotem niniejszej umowy jest określenie zasad nabywania przez Faktora istniejących, niewymagalnych i bezspornych wierzytelności
Faktoranta z tytułu ..................................................,
zwanych dalej „Wierzytelnościami”.§ 2
1. Termin płatności Wierzytelności przedstawianych do wykupu przez Faktora nie może być krótszy niż ......... i dłuższy niż .........
2. Faktorant oświadcza, że Wierzytelności przedstawiane do wykupu przez Faktora:a) będą istniały,
b) będą niesporne co do zasady i wysokości;
c) będą wolne są od wad prawnych;
d) nie będą wymagalne;
e) będą zbywalne bez ograniczeń wynikających z ustawy, zastrzeżenia umownego lub
właściwości zobowiązania;
f) nie będą przedmiotem innych cesji.3. Faktorant oświadcza, że dłużnicy Wierzytelności przedstawianych do wykupu przez Faktora:
a) nie będą mieli w stosunku do Faktoranta żadnych wierzytelności, które mogliby potrącić z Wierzytelnościami;
b) nie będą mieli w stosunku do Faktoranta żadnych zarzutów, które miałyby wpływ na ograniczenie praw wynikających z niniejszej umowy;
c) będą w chwili przedstawienia Wierzytelności do wykupu według jego najlepszej wiedzy wypłacalni - jednocześnie Faktorant przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wypłacalność dłużników Wierzytelności w chwili przelewu.§ 31. Faktorant przelewać będzie – w rozumieniu przepisów art. 509 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego – na rzecz Faktora Wierzytelności, a Faktor przyjmował będzie w całości przelew Wierzytelności.
2. Przelew Wierzytelności na rzecz Faktora następować będzie na podstawie odrębnych umów zawieranych przez Strony.
3. Wraz z Wierzytelnościami Faktorant przenosić będzie na Faktora wszelkie związane z nimi prawa, w szczególności roszczenie o odsetki za opóźnienie w zapłacie.§ 4Tytułem zapłaty za przeniesienie praw własności Wierzytelności, Faktor przelewać będzie w terminie ..... na rachunek bankowy Faktoranta nr .... kwotę stanowiącą wartość nominalną poszczególnych Wierzytelności, wskazaną na odpowiednich fakturach VAT, pomniejszoną o odsetki i prowizje szczegółowo określone w załączniku nr 1 do niniejszej umowy.§ 51. Faktor nie będzie zobowiązany na podstawie niniejszej umowy do zawierania z Faktorantem umów, o których mowa w postanowieniu § 3 ust.2.
2. Zawieranie umów, o których mowa w § 3 ust.2, odbywać będzie się na zasadach szczegółowo określonych w załączniku nr 2 do niniejszej umowy i uzależnione będzie od posiadania przez Faktoranta zdolności kredytowej, przedłożenia przez niego wskazywanych każdorazowo przez Faktora dokumentów, informacji i oświadczeń niezbędnych do dokonania oceny tej zdolności, jak również wyniku dokonywanej przez Faktora oceny wypłacalności Dłużników Wierzytelności.§ 61. Faktorant zobowiązuje się niezwłocznie powiadamiać dłużników Wierzytelności o dokonaniu przelewu Wierzytelności listem poleconym, przy użyciu wzoru powiadomienia, stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszej umowy.
2. W przypadku przekazania Faktorantowi przez dłużnika Wierzytelności zapłaty na poczet Wierzytelności lub związanych z nimi praw, w szczególności odsetek za opóźnienie w zapłacie, z pominięciem Faktora, Faktorant zobowiązany będzie do niezwłocznego przekazania tej kwoty Faktorowi.§ 71. W przypadku, gdy dłużnik Wierzytelności przelanej na Faktora na podstawie umowy, o której mowa w postanowieniu §3 ust. 2, nie zapłaci na rzecz Faktora Wierzytelności w terminie .... od daty ich wymagalności, Faktorant zobowiązuje się spłacić Wierzytelność za Dłużnika na rzecz Faktora w terminie ......
2. Po całkowitym zaspokojeniu przez Faktoranta roszczeń Faktora, o których mowa w ust. 1, następować będzie zwrotny przelew na Faktoranta praw do Wierzytelności, na zasadach szczegółowo określonych w załączniku nr 4 do niniejszej umowy.
3. W przypadku przekazania Faktorowi przez dłużnika Wierzytelności zapłaty na poczet Wierzytelności lub związanych z nimi praw, w szczególności odsetek za opóźnienie w zapłacie, po całkowitym zaspokojeniu przez Faktoranta roszczeń Faktora, o których mowa w postanowieniu ust. 1, Faktor będzie zobowiązany do niezwłocznego przekazania tej kwoty Faktorantowi.§ 8Faktor zobowiązuje się świadczyć na rzecz Faktoranta usługi dodatkowe związane z windykacją i zarządzaniem Wierzytelnościami, na zasadach szczegółowo określonych w załączniku nr 5 do niniejszej umowy.
§ 9
1. Zabezpieczeniem roszczeń Faktora wynikających z niniejszej umowy jest ...
2. Wszelkie koszty związane z ustanowieniem, utrzymaniem, zmianą i zwolnieniem zabezpieczenia, o którym mowa w postanowieniu ust. 1 ponosić będzie Faktorant.§ 10Niniejsza umowa zawarta zostaje na czas określony od dnia ... do ... dnia ...§ 11Wszelkie załączniki wskazane w treści niniejszej umowy stanowią jej integralną część.§ 12Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.§ 13W kwestiach nieuregulowanych niniejszą umową stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.§ 14Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze Stron.
Faktor Faktorant
Komentarze