Transport medyczny – kiedy pacjent może z niego skorzystać?

Transport medyczny. Wszystko co musisz o nim wiedzieć.

Transport medyczny to jedna z usług, do której masz prawo w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak nie wszyscy i nie zawsze mogą z niego skorzystać nieodpłatnie.





Zlecenie na transport medyczny


Zlecenie na transport medyczny może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub felczer ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być więc zarówno lekarz POZ, jak i specjalista. Co do zasady powinien być to lekarz, który kieruje pacjenta na badania, konsultację lub leczenie poza własną placówką.
Uwaga! Świadczenie jest realizowane do najbliższego podmiotu leczniczego, który może zlecone badanie lub konsultację przeprowadzić.

Komu przysługuje bezpłatny transport medyczny?


Masz do niego prawo w sytuacji konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w podmiocie leczniczym lub w potrzebie zachowania ciągłości leczenia. Należy się również pacjentom z dyfuzją narządu ruchu, która uniemożliwia im korzystanie ze środków transportu publicznego, a istnieje konieczność ich transportu do placówki medycznej.

Kto jeszcze może skorzystać z transportu medycznego?


Z transportu medycznego mogą również skorzystać inni pacjenci – za pełną lub częściową odpłatnością.

40% kosztu transportu pokryje wówczas NFZ, gdy pacjent spełni jednocześnie trzy kryteria:
  • otrzyma zlecenie od lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego;
  • choruje na jedną z wymienionych w ustawie chorób (m.in. choroby krwi i narządów krwiotwórczych, oczu, nowotworowe, psychiczne, skórne – pełna lista w treści ustawy na stronie internetowej NFZ);
  • jest zdolny do samodzielnego przemieszczania się bez stałej pomocy, ale aktualnie ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie bez pomocy osób trzecich skorzystać ze środków transportu publicznego lub wymagałaby środka transportu dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Transport medyczny nie jest realizowany przez karetki pogotowia ratunkowego. Te zarezerwowane są do stanów nagłego zagrożenia zdrowia i życia (ustawa z dn. 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, art. 41.).  

Komentarze

Czytaj także...