Premia dla posiadacza książeczki mieszkaniowej PKO
Premia gwarancyjna za książeczkę mieszkaniową PKO
Mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe były popularna forma oszczędzania na mieszkanie od lat 50 ubiegłego stulecia. Kryzys gospodarczy i inflacja sprawiły jednak, ze zgromadzony wkład nie wystarczał na mieszkanie, a na książeczce pozostawały symboliczne sumy.
Posiadacze książeczek mieszkaniowych mogą się jednak starać o wypłatę premii gwarancyjnej, czyli rodzaju rekompensaty za to, że ich oszczędności straciły na wartości.
Premia za książeczkę mieszkaniową
Warunki nabywania prawa do premii gwarancyjnej za książeczkę mieszkaniową i zasady ustalania jej wysokości zmieniały się wielokrotnie. Aktualnie premię możesz uzyskać m.in. za zakup mieszkania czy budowę domu, za wniesienie wkładu własnego – w przypadku kredytu hipotecznego, za dokonanie wpłaty partycypacji do TBS. A także w przypadku, gdy masz mieszkanie, za dokonanie remontu polegającego na wymianie okien lub instalacji gazowej albo elektrycznej.
Uwaga! Trwają prace legislacyjne nad nowymi przepisami, które mają poszerzyć katalog uprawnień do otrzymania finansowej premii. Będzie przysługiwała m.in. za wniesienie opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, za instalację wodno-kanalizacyjną, c.o., wymianę źródeł ciepła, za wydatki związane z zawarciem umowy najmu instytucjonalnego.
Rejestracja książeczki mieszkaniowej
Nowe przepisy przewidują też obowiązek rejestracji posiadanej książeczki mieszkaniowej. Zgodnie z nimi każdy posiadacz książeczki będzie musiał do końca 2021 r. zgłosić się do banku w celi jej zarejestrowania.
Uwaga! Kto nie zdąży z rejestracją, będzie musiał nieco dłużej poczekać na pieniądze.
Przepisy więc na razie się nie zmieniły, ale jest szansa, ze jeszcze w tym roku pula możliwości do skorzystania z premii z książeczki mieszkaniowej PKO znacznie się zwiększy. Jest na co czekać, bo chodzi o niemałą kwotę – w 2019 r. średnia premia przekroczyła 10 tys. zł.
Komentarze