Kiedy zgłosić podatek od nieruchomości do urzędu gminy?

Podatek od nieruchomości. Kiedy zgłosić do urzędu gminy?

Gdy posiadasz dom, mieszkanie czy działkę, to jesteś zobowiązany do corocznego uiszczania podatku od nieruchomości. Nie ma on związku z likwidacją użytkowania wieczystego i opłatą przekształceniową.


Są to dwa niezależne rodzaje płatności.

Zgłoszenie do urzędu gminy

Kiedy kupujesz działkę albo dom powinieneś w gminie złożyć informacje o nieruchomościach. Druk IN-1 znajdziesz na stronie www.podatki.gov.pl albo a urzędzie gminy. Wypełniając go skorzystaj z broszury informacyjnej (pobierz ją na tej samej stronie) albo z pomocy urzędnika. Druk możesz zanieść do gminy, wysłać go pocztą albo przez internet.

Uwaga! Informację IN-1 musi złożyć każdy, nawet osoba, która jest uprawniona do zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Kiedy trzeba zgłosić podatek od nieruchomości?

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Dla przykładu: jeśli kupiłeś dom 8 września, to obowiązek podatkowy powstanie 1 października. Od tego dnia masz 14 dni na złożenie informacji.

Inaczej jest w przypadku budowy, tu obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Dla przykładu: budowę zakończyłeś 8 sierpnia 2020 roku – obowiązek podatkowy powstanie więc dopiero 1 stycznia 2021 roku, a to oznacza., że do 15 stycznia powinieneś złożyć druk IN-1.

Wysokość podatku od nieruchomości

Podatek pobierany jest przez gminę właściwą ze względu na położenie nieruchomości. Ona również raz w roku określa wysokość zobowiązania, robi to według obowiązujących na jej terenie stawek.

Przy czym nie mogą być one wyższe niż przewiduje to ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. W 2020 roku maksymalna stawka za grunt to 0,50 zł za 1 m.kw., a za budynek mieszkalny – 81 zł za m.kw. Dopóki nie dostaniesz decyzji, nie płać podatku. Czyli sam go nie obliczaj.

Uwaga! Ze względu ba epidemię są opóźnienia w wydawaniu decyzji. Obowiązuje zasada, że póki jej nie masz, nie płać. Nie łączy się to dla Ciebie z karnymi odsetkami.

Za co nie zapłacisz podatku od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości są opodatkowane grunty, budynki oraz wszelkie budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Płacą go właściciele i tzw. samoistni posiadacze. Natomiast nie płacą najemcy.

Osoby, które mają spółdzielcze prawo do lokalu die składają informacji i nie płaca podatku od nieruchomości. W ich imieniu robi to spółdzielnia mieszkaniowa, a ten wydatek jej zawracają.

Prawo przewiduje szereg zwolnień z płacenia podatku od nieruchomości. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej nie zapłacą za:

  • budynki gospodarcze wykorzystywane do działalności leśnej lub rybackiej albo tworzące gospodarstwo rolne i służące do działalności rolniczej lub specjalnej produkcji rolnej (np. prowadzenie pasiek);
  • grunty i budynki wpisane do rejestru zabytków;
  • nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione;
  • działki przyzagrodowe – jeśli posiadacz należy do rolniczej spółdzielni produkcyjnej oraz spełnia jeden z warunków: jest inwalidą I albo II grupy, ma znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym lub do samodzielnej egzystencji;
  • położone w rodzinnym ogrodzie działkowym.
Gmina ma prawo wprowadzić dodatkowe zwolnienia z podatku od nieruchomości. Jakie one są, możesz sprawdzić na stronie internetowej gminy.

Książki, które warto przeczytać, gdy kupujesz mieszkanie 

Te książki warto przeczytać:

1. Jak znaleźć i kupić mieszkanie»
Praktyczny przewodnik, który wyjaśni jak poruszać się po rynku małych nieruchomości i znaleźć sobie najlepsze mieszkanie. Poznaj mało znane sekrety pośredników nieruchomości.

2. Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej»
Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej? Sztuka odnajdywania okazji na rynku nieruchomości.

Komentarze

Czytaj także...