Jak zorganizować opiekę nad chorym rodzicem?

Opieka nad chorym rodzicem

Nadchodzi taki moment, że role się odwracają i ci, którzy przez lata opiekowali się Tobą, teraz sami potrzebują pomocy i choć z całego serca pragniesz im ją dać, czasami ich potrzeby przekraczają Twoje możliwości. Jest przecież praca, dzieci, dom.





Jednak na szczęście ten trud nie musisz nieść sam.

Jak pomóc choremu w codziennych czynnościach?


Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (ze zm.) mówi, ze osoby niepełnosprawne, niesamodzielne i schorowane, które potrzebują pomocy (np. sprzątanie, zakupy, pomoc przy posiłkach), mogą liczyć na usługi opiekuńcze z OPS. Choć nie są one całodobowe (maksymalnie 8 godzin dziennie), mogą stanowić ogromne odciążenie dla opiekunów, gdy ci są w pracy.
Uwaga! Przysługują bezpłatnie tym seniorom, którzy spełniaj,a kryteria dochodowe (701 zł dla osób samotnych oraz 528 zł dla mieszkających z rodziną). Jeśli ten próg zostanie przekroczony, trzeba będzie zapłacić. Kwota ustalana jest przez każdy OPS indywidualnie (zależy od dochodów seniora).

Opieka pielęgniarska dla chorego rodzica


Opieka pielęgniarki przysługuje zarówno w trybie krótko-, jak i długoterminowym. Jeśli twój rodzic jest po operacji lub wypadku i wymaga pomocy medycznej (podawania leków, zabiegów medycznych, częstych badań), możesz zwrócić się po pomoc pielęgniarską do swojej przychodni lub do lekarza POZ, który uzasadni konieczność takich usług.

Jeśli chory rodzic wymaga stałej pomocy, masz prawo do bezpłatnej długoterminowej opieki pielęgniarskiej, jednak czas oczekiwania na jej przyznanie może być długi. Chorych w ciężkim stanie można skierować na pobyt stały do ośrodków leczniczo-opiekuńczych.  

Dla kogo dzienny dom pobytu?


Jeśli Twój rodzic jest sprawny fizycznie, ale obawiasz się zostawić go samego w domu (np. z powodu zaników pamięci), możesz starać się o miejsce w Dziennym Domu Pomocy Społecznej na terenie gminy. Odpłatność za pobyt ustala rada gminy. Rodzic może liczyć tam na opiekę pielęgniarską i opiekuńczą, a także posiłek oraz zajęcia zorganizowane.

Na co możesz liczyć jako opiekun chorego rodzica?


Jeśli jesteś zatrudniony na umowie o pracę, przysługuje Ci prawo do zwolnienia na opiekę nad chorym rodzicem przez 14 dni w roku. Zasiłek otrzymasz jednak tylko wtedy, gdy mieszkasz z rodzicem (na stałe lub podczas jego choroby) inie ma innych osób, które mogłyby się nim zająć.

Jeśli z powodu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym rodzicem nie podejmujesz pracy zarobkowej lub z niej rezygnujesz, masz prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego (620 zł). Obowiązuje kryterium dochodowe (764 zł/os. w rodzinie).  

Komentarze

Czytaj także...