Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

Jak odzyskać swoje pieniądze od dłużnika?

Jeżeli masz mocne dowody na to, że ktoś jest Ci winien pieniądze, to sąd wyda orzeczenie o nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Sąd ocenia wtedy dowody na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron (inaczej niż na zwykłym procesie).
Jeżeli chodzi o postępowanie upominawcze, to przeprowadza się je przy każdym roszczeniu finansowym, ale muszą być spełnione następujące warunki:
  • roszczenie wobec dłużnika nie jest bezzasadne
  • zaspokojenie roszczenia nie jest zależne od świadczenia wzajemnego
  • okoliczności jakie przytoczysz, nie mogą budzić wątpliwości
  • miejsce pobytu pozwanego dłużnika musi być znane, a nakaz musi być mu dostarczony w Polsce
Bardziej korzystne jest postępowanie nakazowe (z punktu widzenia osoby, która chce odzyskać długi), ale trzeba mieć mocne, niepodważalne dowody na to, że ktoś jest nam winien pieniądze. 

Sąd wydaje nakaz zapłaty

Wszystko zależne jest w jakim postępowaniu zostanie wydany nakaz zapłaty.

Jeżeli w postępowaniu upominawczym, wtedy osoba, która jest nam winna pieniądze, może wnieść "sprzeciw od nakazu". Jeżeli to zrobi, to nakaz zapłaty wydany przez sąd nie ma już mocy i rozpocznie się normalny proces.

Gdy dłużnik nie wniesie sprzeciwu, a nakaz zapłaty się uprawomocni, wtedy wnosimy do sądu wniosek o klauzule wykonalności nakazu. Po wydaniu takiej klauzuli przez sąd, może skierować wniosek do komornika, aby rozpoczął postępowanie egzekucyjne. I odzyskanie naszego długu będzie należało już do komornika.


Gdy nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu nakazowym, wtedy jest to korzystniejsze, gdyż taki nakaz stanowi tytuł zabezpieczenia. Oznacza to, że możemy z takim nakazem zgłosić się do komornika, a on może zająć np. pensje naszego dłużnika (jako zabezpieczenie spłaty długu). Nakaz wydany w postępowaniu nakazowym jest natychmiast wykonalny.

Nie trzeba występować do sądu o nadanie klauzuli wykonalności (nadana jest przez sąd z urzędu, po uprawomocnieniu nakazu, jeżeli dłużnik nie wniesie tzw. zarzutu).

Dokumenty, które potwierdzą dług w postępowaniu nakazowym:
  • dokument urzędowy
  • rachunek, który dłużnik nam potwierdzi
  • wezwanie dłużnika do zapłaty i oświadczenie na piśmie o uznaniu długu przez dłużnika
  • weksle, czeki, których prawdziwość i treść nie budzi wątpliwości
  • umowa handlowa, faktura, która jest podpisana przez dłużnika
  • żądanie zapłaty(zaakceptowane przez dłużnika), które jest zwrócone przez bank i nie zapłacone z powodu braku pieniędzy na koncie.

Komentarze

Czytaj także...