Jak odróżnić Covid-19 od grypy lub przeziębienia?

Covid-19, grypa, przeziębienie – jak je odróżnić?

Ostatnio rośnie liczba zachorowań na Covid-19. Według ekspertów to początek tego, co może nas czekać jesienią. Na infekcje wywołane koronawirusem nałoży się grypa i przeziębienia. Dlatego tak ważne jest, aby umieć je odróżnić, co nie jest oczywiste, gdyż wiele objawów (gorączka, zmęczenie, ból gardła) występuje we wszystkich trzech.





Pomóc może porównanie najpowszechniejszych objawów.

Covid-19: istotna kolejność


Okazuje się, że nie tylko częstość występowania dolegliwości i ich nasilenie, ale również chronologia ma znaczenie. Na podstawie analizy ponad 55 tys. zachorowań na koronawirusa naukowcy ustalili, jakie symptomy prawdopodobnie pojawią się w Covid-19 jako pierwsze.

Najpierw gorączka, potem kaszel, ból mięśni, a następnie nudności albo wymioty. Jako ostatni wczesny objaw może wystąpić biegunka. W trakcie rozwoju choroby dochodzą zazwyczaj duszności, ból głowy, a także u wielu pacjentów utrata węchu lub smaku.

Covid-19: objawy u seniorów


Zakażenie SARS-Cov-2 o osób starszych często przebiega inaczej niż u pozostałych. Nietypowe symptomy mogą utrudniać właściwą diagnozę. Nie zawsze występuje gorączka, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Zdarza się, że żaden z tych trzech popularnych objawów się nie pojawia.
Uwaga! Na początku jedynymi oznakami bywają brak apetytu, zwiększona potrzeba snu, problemy w orientacji przestrzennej. Potem dochodzą zawroty głowy grożące upadkiem. Według naukowców jest to efekt przytępionej odpowiedzi układu immunologicznego u seniorów.  

Szczepionka na grypę


Jak uchronić się przed zachorowaniem podczas drugiej fali koronawirusa?

Poza poprawieniem odporności i stosowaniem się do zasad bezpieczeństwa (częste mycie rąk, dystans społeczny, noszenie maseczek) pomóc może szczepienie przeciwko grypie. Nawet jeśli Covid-19 nas dopadnie, szczepionka złagodzi objawy oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci choroby – to wnioski z najnowszych badań (zaszczepieni pacjenci o 20% rzadziej potrzebowali wsparcia oddechowego).  

Komentarze

Czytaj także...