Jak dostać zlecenie na bezpłatny sprzęt rehabilitacyjny z NFZ?

Bezpłatny sprzęt rehabilitacyjny z NFZ

Protezy, aparaty i ortezy czy obuwie ortopedyczne, kule, balkoniki i wózki – sprzęt niezbędny do rehabilitacji możesz otrzymać bezpłatnie z NFZ, a dzięki nowym procedurom oraz ułatwieniom wprowadzonym na czas epidemii koronawirusa jest to dużo łatwiejsze.





Kto i jak wystawi zlecenie na sprzęt rehabilitacyjny?


Powinien to zrobić lekarz odpowiedniej specjalizacji (na sprzęt ortopedyczny lekarz ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej i reumatolog). Może to zrobić także lekarz POZ (np. na wózek ręczny) lub fizjoterapeuta (np. na protezę lub ortezę). Lekarz nie musi mieć mieć podpisanej umowy z NFZ.
Uwaga! W czasie epidemii koronawirusa zlecenie na sprzęt do rehabilitacji można otrzymać także w ramach teleporady. Będzie ono wystawione w systemie informatycznym, nie musi być drukowane. Zamiast papierowego dokumentu dostaniesz unikalny numer identyfikacyjny, który podasz w sklepie medycznym. Choć oczywiście lekarz zachowuje również prawo wystawienia zlecenia na papierze. 

Jak potwierdzić zlecenie na sprzęt rehabilitacyjny?


Do tej pory chory musiał zrobić to sam w NFZ. Dziś te informacje znajdują się w systemie i prawo do refundacji może potwierdzić lekarz, który wystawia zlecenie na sprzęt do rehabilitacji. Numer zlecenia dostaniesz SMS-em lub e-mailem.
Uwaga! Gdyby z jakiegoś powodu lekarz nie był w stanie potwierdzić zlecenia, musisz to zrobić jak dawniej, w dowolnym oddziale NFZ (osobiście, e-mailem, pocztą).  

Jak zrealizować zlecenie na sprzęt rehabilitacyjny?


Przy odbiorze wyrobów (w dowolnym punkcie, który ma umowę z NFZ) podaj numer zlecenia i swój PESEL. Otrzymasz do podpisania dokument potwierdzający odbiór wyrobów. Sprzęt do rehabilitacji możesz też otrzymać przesyłką kurierską. Wtedy wystarczy, że odbiór pokwitujesz kurierowi.

Wyroby medyczne codziennego stosowania, zużywane przez pacjenta (np. pieluchomajtki, cewniki) wydawane są na zlecenia comiesięczne. Zlecenie może być wystawione na 12 miesięcy do przodu, o ile zostanie od razu przez lekarza zweryfikowane.

NFZ potwierdza zlecenia do 6 miesięcy do przodu. Nie trzeba ich realizować w całości. Ale nie można też robić tego za miesiąc wstecz (np. we wrześniu za sierpień).

Komentarze

Czytaj także...