Odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia – co wybrać?

Odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia

Co jakiś czas w telewizji i internecie pojawiają się reklamy obu tych produktów i choć oba mają związek z przejęciem prawa do własności mieszkania, ich działanie jest zupełnie różne.





Na czym polega odwrócona hipoteka?


To umowa zawarta z bankiem. W zamian za prawo do mieszkania bank wypłaca ustaloną kwotę. Mieszkanie jednak staje się własnością banku po śmierci klienta. Spadkobiercy tracą do niego prawo, gdyby jednak chcieli je z powrotem, mają taką możliwość. Muszą tylko spłacić bank.

Renta dożywotnia


To produkt oferowany przez prywatne fundusze hipoteczne. Przepisy na ten temat reguluje kodeks cywilny. W zamian za gwarantowaną do końca życia kwotę zrzekasz się własności mieszkania na rzecz funduszu – dzieje się do od momentu podpisania umowy.

W zamian otrzymujesz dożywotnią rentę i prawo do korzystania z mieszkania do końca życia. Jeśli umowę podpisują małżonkowie powinien się w niej znaleźć zapis, że oboje mają prawo korzystania z mieszkania aż do śmierci.
Uwaga! Informacja o prawie dożywotniego mieszkania powinna się znaleźć w księdze wieczystej, w dziale III.

Na ile można liczyć?

Wyceny wartości nieruchomości dokonuje rzeczoznawca. Banki zobowiązują się wobec klienta do wypłaty ustalonej kwoty w określonym czasie. Gdy wypłacą ostatnią ratę, dłużej nie będą płacić. Fundusze hipoteczne oferują tzw. rentę dożywotnią.. Jej wysokość szacują nie tylko na podstawie wartości mieszkania, lecz także wieku i płci klienta.
Uwaga! Dlatego kwoty przez nie oferowane są często niższe niż w bankach.

Na co uważać?

Zawierając umowę z funduszem, zwróć uwagę na to, czy pojawił się zapis, co stanie się z mieszkaniem w przypadku upadłości funduszu. Domagaj się, by w takich okolicznościach prawo własności wróciło do Ciebie. Inaczej mógłbyś stracić i mieszkanie, i rentę.

Komentarze

Czytaj także...