Kto może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie?

Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej

Czym jest ubezwłasnowolnienie?


To decyzja, która może wydać sąd, o częściowym lub całkowitym pozbawieniu prawa do podejmowania decyzji prawnych – zawierania kredytów, podpisywania umów, sprzedaży mienia. Nawet jeśli osoba ubezwłasnowolniona takie umowy zawrze, po przedstawieniu postanowienia sądu tracą one moc prawną.





Stosowny wniosek o ubezwłasnowolnienie należy złożyć w sądzie okręgowym, właściwym dla miejsca zamieszkania chorego.

Ubezwłasnowolnienie częściowe czy całkowite?


Już we wniosku o ubezwłasnowolnienie określ, czy zależy Ci na częściowym, czy całkowitym ubezwłasnowolnieniu. Czym się różnią?

Ubezwłasnowolnieniu częściowemu można poddać osobę, która radzi sobie w codzienności (np. zrobi zakupy, wniesie opłaty), lecz nie zawsze potrafi ocenić sytuację, jest łatwowierna. Sąd ustanawia wówczas kuratora, którego zgoda bęzie wymagana przy zawieraniu jakichkolwiek umów.

O ubezwłasnowolnienie całkowite można wnioskować wtedy, gdy rodzic nie jest w stanie podjąć racjonalnych decyzji i wpędza się w kłopoty (zaciąga kredyty, pożyczki, podejmuje pieniądze z konta i przekazuje oszustom). Sąd ustanawia wówczas opiekuna, który staje się prawnym reprezentantem seniora.

Kto może złożyć wniosek?

Może to zrobić członek rodziny w linii prostej (syn, mąż), lecz także prokurator, jeśli będą dowody, że osoba padła ofiarą oszustw, wyłudzeń. Opłata za złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie wynosi 40 zł. Ponieważ sprawa wymaga powołania biegłego, który zbada stan fizyczny i psychiczny chorego, kosztami badania zostanie obciążony wnioskodawca (500-600 zł).
Uwaga! W trudnej sytuacji materialnej można ubiegać się o zwolnienie z tej opłaty.

Co powinno znaleźć się we wniosku o ubezwłasnowolnienie?


Przede wszystkim musisz w nim zawrzeć dane swoje (wnioskodawcy) oraz osoby, której dotyczy procedura (imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer kontaktowy). Już we wniosku zapisz, czy ubiegasz się o ubezwłasnowolnienie częściowe czy całkowite oraz kto ma zostać kuratorem/opiekunem.

Poinformuj sąd, jeśli rodzic nie jest w stanie stawić się na rozprawę lub badaniu lekarskim. Wraz z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie złóż dokumenty istotne w sprawie – oprócz aktów urodzenia także opinie lekarzy oraz dowody na to, ze stan osoby bliskiej nie pozwala jej na samodzielne gospodarowanie (np. umowy pożyczek).

Komentarze

Czytaj także...