Kiedy ZUS może zawiesić emeryturę?
Kiedy ZUS może Ci zawiesić emeryturę?
Każda osoba na emeryturze, jeśli czuje się na siłach ma prawo dorobić do świadczenia. Jak to zrobić, by nie stracić emerytury?
Przejście na emeryturę nie oznacza rezygnacji z aktywności zawodowej i jeśli nadal czujesz się na siłach i chcesz wrócić na rynek pracy, masz do tego prawo. Jak to zrobić, by ZUS nie odebrał Ci prawa do przyznanego świadczenia?
Ile możesz zarabiać na emeryturze?
Masz prawo do dodatkowego przychodu. Jeśli nie przekroczysz kwoty 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, otrzymasz swoje świadczenie w całości. Po przekroczeniu tej sumy ZUS potrąci część przyznanej emerytury. Jaką? Ustala to w drodze decyzji, według własnych wyliczeń.
W przypadku przekroczenia 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ZUS zawiesi emeryturę całkowicie. Kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia raz na kwartał ogłasza GUS na swojej stronie internetowej.
Uwaga! ZUS nie może zawiesić ani zmniejszyć emerytury osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, a więc kobietom po 60 roku życia i mężczyznom powyżej 65 lat.
Jak powiadomić ZUS o swoich zarobkach na emeryturze?
Jeśli już w momencie składania wniosku o emeryturę wiesz, ze będziesz nadal pracować, lepiej od razu powiadom o tym urząd. W innej sytuacji możesz to zrobić w każdym momencie na formularzu ZUS EROP, dostępnym na stronie urzędu.
Co z emeryturami postojowymi?
One także podlegają tym samym progom dochodowym co normalne emerytury.
Uwaga! Wyjątkiem będzie sytuacja, w której osoba mająca prawo do emerytury pomostowej zatrudni się do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wówczas utraci prawo do emerytury pomostowej niezależnie od wysokości osiąganego przychodu.
Na podobnych zasadach może zostać odebrane także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Stanie się to wówczas, gdy pobierająca je osoba zatrudni się w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, szkole albo w publicznych lub niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego. Nie ma wówczas znaczenia, jaki charakter ma praca.
Co ZUS może uznać za dodatkowy dochód?
Pod uwagę brane są wszelkie przychody, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Będą to więc umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenie, umowy agencyjne, ale nie tylko.
Uwaga! Będzie to także przyznane świadczenie rehabilitacyjne i wyrównawcze, wynagrodzenie pobierane za czas niezdolności do pracy, zasiłek opiekuńczy lub chorobowy, praca w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych.
Do przychodu zaliczana jest również działalność wykonywana za granicą, a także pobierane stypendia (np. sportowe).
Komentarze