Jak zorganizować hospicjum dla osoby bliskiej?

Hospicjum dla osoby bliskiej

Opieka w hospicjum przeznaczona jest dla osoby w ostatniej fazie życia – takich, u których leczenie przyczynowe nie jest już możliwe. Jej celem jest ograniczenie cierpień fizycznych, psychicznych, duchowych i socjalnych pacjenta.





Jakie formalności?

Hospicja działają zarówno w formie domowej, jak i stacjonarnej W obu wypadkach potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, który potwierdzi, że zakończono terapię danej choroby. Na skierowaniu powinna znaleźć się również nazwa placówki, do której kierowany jest pacjent (listę hospicjów z kontraktem NFZ znajdziesz m.in. na stronie zip.nfz.gov.pl/GSL).

Pacjent (lub w jego imieniu opiekun) musi wyrazić zgodę na objęcie opieką hospicyjną. Do wniosku należy dołączyć pełną dokumentację medyczną i dostarczyć go do placówki.

Hospicjum w domu

Jeśli pacjent pozostaje w swoim domu, ma prawo do pomocy lekarza i pielęgniarki 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wizyty są umawiane, ale w sytuacjach nagłych można zadzwonić i zgłosić potrzebę dodatkowej wizyty.

Lekarz odwiedza pacjenta nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, pielęgniarka nie mniej niż 2 razy w tygodniu (robi zastrzyki, kroplówki, podaje leki, uczy rodzinę pielęgnacji i obsługi aparatury). Chorzy mogą liczyć także na opiekę specjalistów, takich jak rehabilitant czy psycholog, o ile taką potrzebę zgłoszą, a lekarz ją potwierdzi. Wolontariusze pomagają chorym w codziennych czynnościach.  

Hospicjum stacjonarne


Do hospicjum stacjonarnego pacjent trafia, gdy nie ma rodziny lub jego stan uniemożliwia opiekę bliskim w domu (bardzo silne bóle, odleżyny, duszności). Możliwy jest tm również pobyt okresowy, gdy opiekunowie potrzebują odpoczynku, muszą wyjechać czy sami podjąć leczenie. Opieka z zasady jest bezpłatna i mogą z niej skorzystać też osoby nieubezpieczone.

Jakie są realne koszty opieki w hospicjum?


Z zasady korzystanie z opieki hospicjum jest bezpłatne. Chory ponosi jedynie koszty przepisanych leków i niektórych wyrobów medycznych (np. pieluch). W hospicjum można również wypożyczyć sprzęt potrzebny do opieki nad chorym, np. łóżko z materacem przeciwodleżynowym, wózek inwalidzki, balkonik, ławeczkę do wanny czy wanienkę do mycia głowy.

Zwykle jest to nieodpłatne. Za niektóre droższe sprzęty (np. łózko elektryczne) trzeba wnieść kaucję (np. 400 zł) lub opłatę 70-80 zł miesięcznie. Niektóre hospicja wymagają podpisania weksla potwierdzającego pobranie sprzętu.

Komentarze

Czytaj także...