Co możesz zyskać na upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka. Co możesz na niej zyskać?

W takiej sytuacji może znaleźć się każdy z nas. Masz dobrą pracę, bierzesz kredyt (pożyczkę), a potem nagle spotyka Cię wypowiedzenie umowy o pracę, choroba, kosztowne leczenie lub zwyczajnie masz zła passę w interesach.





Kłopoty z finansami to problem nie tylko wielkich korporacji. Dotyka to też zwykłych obywateli. Dlatego warto wiedzieć, co możesz zrobić w takiej sytuacji.... i jakie są tego plusy :)

Upadłość konsumencka


Jeśli przesadziłeś z zadłużeniem, utraciłeś źródło dochodu i stałeś się dla swoich wierzycieli niewypłacalny, możesz złożyć w sądzie wniosek o uznanie upadłości konsumenckiej. Ten nie tylko udokumentuje Twoje wszystkie długi, lecz także powoła syndyka, który zajmie się likwidacją Twojego majątku (wyceni, zlicytuje, sprzeda) i z uzyskanych w ten sposób środków spłaci Twoje długi, wzywając wcześniej wszystkich zainteresowanych do zgłaszania swoich roszczeń.

Co jeśli to nie wystarczy?

Na Twój wniosek sąd ustali plan spłat pozostałych zobowiązań. Tej jednak nie mogą być rozłożone na więcej niż pięć lat.
Uwaga! Ile się uda, trzeba oddać w tym czasie, reszta zostanie umorzona. To ogromna zaleta postępowania upadłościowego. Zarobki i systematyczność spłat pozostaną pod kontrolą sądu. A dla zabezpieczenia interesów wierzycieli będziesz musiał składać przed sądem coroczne sprawozdania.

Jeśli Twoja sytuacja materialna się poprawi (dostaniesz spadek, darowiznę lub wygrasz na loterii), będziesz mógł szybciej spłacić wierzycieli. Także jeśli zaczniesz osiągać znaczące dochody z pracy albo działalności gospodarczej – możesz spłacać długi według dotychczasowego planu, nie zwiększając rat.

Co z notorycznymi dłużnikami?

Jeśli ta pomoc w podźwignięciu się z długów nie wystarczy i wejdziesz w kolejne zobowiązania, sąd może wydłużyć spłatę o 2 lata, a jeśli to nie wystarczy, utracisz ochronę upadłościową.

Gdy upadłość konsumencka dotyka jednego z małżonków


O ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą wystąpić małżonkowie pozostający we wspólnocie majątkowej, choć każde musi złożyć odrębny wniosek. Jeśli bankrutuje tylko jedno z nich, wspólnota ustaje, a drugi małżonek jako posiadacz połowy majątku wpisuje się do grona wierzycieli, którym należy się spłata.

Niestety,m w skład masy upadłościowej (czyli wszystkich dóbr będących w posiadaniu bankruta) wchodzi również wspólne mieszkanie. Dłużnik je straci. W zamian z uzyskanej sprzedaży kwoty sąd wydzieli mu kwotę potrzebną na wynajęcie mieszkania co najmniej przez rok.

Komentarze

Czytaj także...