Źle wykonany remont mieszkania – kto ponosi winę?
Źle wykonany remont mieszkania
Krzywo położone płytki, skrzypiące panele, przeciekająca rura... Źle wykonany remont mieszkania to nie tylko koszty, lecz także ogromne nerwy. Tym bardziej, gdy Twoja umowa z wykonawca była jedynie ustna.
Jak w takiej sytuacji możesz dochodzić swoich praw?
Ustna umowa o wykonanie remontu mieszkania
Jest tak samo wiążąca jak umowa sporządzona na piśmie. Zgodnie z art. 75 kodeksu cywilnego umowy, których wartość przekracza 2 tys. zł powinny być zawierane pisemnie, bo taka forma pozwala ustalić szczegółowy zakres prac, termin ich wykonania oraz obowiązki obu stron.
Uwaga! Jednak nawet jeśli umowa została zawarta wyłącznie w formie ustnej, nadal masz prawo do reklamacji.
Reklamacja źle wykonanego remontu mieszkania
Reklamację możesz wnieść zarówno wtedy, gdy prace zostały wykonane nieprawidłowo lub nie zostały dokończone, jak i wówczas, gdy fachowiec nie dotrzymuje terminu.
Reklamację powinieneś wręczyć w formie pisemnej (najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). W dokumencie wypisz wszystkie zauważone usterki. Musi się w nim znaleźć również żądanie naprawy oraz wyznaczony termin, do którego powinno to być zrobione (art. 637 kodeksu cywilnego).
Odstąpienie od umowy remontu mieszkania
Jeśli istotna wada jest niemożliwa do usunięcia lub fachowiec nie zdoła tego zrobić w wyznaczonym przez Ciebie terminie, masz prawo odstąpić od umowy.
Jeśli wada jest nieistotna, możesz żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku do doznanych strat.
Konieczna mediacja?
Możesz skorzystać z pomocy inspekcji handlowej. Na stronie internetowej każdego wojewódzkiego inspektoratu inspekcji handlowej znajdziesz listę rzeczoznawców, którzy ocenią (odpłatnie) czy zauważona wada wynika z nienależytego wykonania, czy z wadliwych materiałów.
Jeśli opinia rzeczoznawcy nie wystarczy wykonawcy, skieruj sprawę do polubownego sądu konsumenckiego, który działa przy WIH.
Uwaga! Roszczenia związane z umową o dzieło przedawniają się z upływem dwóch lat od oddania dzieła.
Komentarze