Na czym polega umowa o dzieło?

Umowa o dzieło - na czym polega?

Co to jest umowa o dzieło?

Umowa o dzieło - tzw. umowa cywilnoprawna, która jest regulowana kodeksem cywilnym (art. 627-646 kc.).

Przez tą umowę zamawiający powierza wykonanie, a wykonawca zobowiązuje się wykonać dzieło, które polega na .... tutaj można wpisać różne rzeczy np. może to być napisanie programu komputerowego lub stworzenie strony WWW.






Umowa o dzieło, to umowa tzw. rezultatu (w przeciwieństwie do mowy-zlecenia, która jest umową starannego działania).

Po prostu zamawiającego nie interesuje, ile trudu przysporzy wykonawcy wykonanie dla niego  pracy, a także jak wiele czasu musiał na to poświęcić. Ważny dla niego  jest rezultat i nic więcej.

Uwaga! Umowa o dzieło jest bardzo lubiana przez pracodawców, bo nie muszą przy niej odprowadzać składki zdrowotnej ani składek ZUS.
Zwykle w umowie o dzieło wpisane jest już od razu wynagrodzenie. Może być ono ryczałtowe  (niezależne od okoliczności i poniesionych wydatków wykonawca dostaje  tyle, ile wpisano w umowie) lub kosztorysowe.

W tym drugim  przypadku osoba zamawiająca dzieło z wykonawcą określają wynagrodzenie  na podstawie planowanych prac oraz przewidywanych kosztów.

Co jeszcze powinna zawierać umowa o dzieło?

1)  Termin rozpoczęcia oraz zakończenia prac (tutaj trzeba pamiętać o tym,  że gdy osoba, która przyjmuje zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub  wykończeniem dzieła iż nie jest prawdopodobne, że ukończy je w umówionym czasie, to zamawiający ma prawo od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania działa.
Dla przykładu: Zamawiający dzieło umówił się z wykonawcą, że ten rozpocznie pracę 1  września, a zakończy 30 września. Do 20 września żadne pracę się jednak  nie rozpoczęły, a więc zamawiający może wycofać się z umowy. 
2) Kary umowne na przypadek zwłoki w wykonaniu dzieła (może to być np. 1 % wartości zamówienia za każdy dzień zwłoki).

3) Kara umowna za niewykonanie działa (np. 20 % wartości zamówienia).

4) Tryb postępowania, jeśli wykonane działo posiada wady.

Uwaga! Na podstawie kodeksu cywilnego osoba zamawiająca dzieło ma prawo żądać  usunięcia wad, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie  odpowiedni termin. Warto go więc od razu określić w umowie, bo pozwoli  to stronom umowy o dzieło uniknąć wielu niepotrzebnych napięć oraz  nieporozumień.




Wzór umowy o dzieło

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór umowy cywilnoprawnej (umowa o dzieło), umowa może być oczywiście modyfikowana wedle własnych potrzeb…

Przedstawiony poniżej wzór umowy o dzieło to tylko przykład, a dane osób są fikcyjne.


Umowa o dzieło nr 32/2020

zawarta dnia 3 lipca 2020 r. w Krakowie pomiędzy:

Tomaszem Molendą, przedsiębiorcą zarejestrowanym w Urzędzie Miasta  Kraków pod numerem 03789, prowadzącym jednoosobową działalność  gospodarczą pod nazwą: Salto Tomasz Molenda, z siedzibą w Krakowie, przy ul. Ogrodowej 65, REGON: 338177413, NIP: 463-152-45-29, zwanym dalej Zamawiającym,
a

Mirosławem Kolką, zamieszkałym w Krakowie przy ul. Chopina 25/8,  legitymującym się dowodem osobistym FF 3647958, wydanym przez Prezydenta Krakowa, zwanym dalej Przyjmującym zamówienie.
§1
Zamawiający zamawia, a Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła w postaci:
  • szafy do zabudowy w sekretariacie w siedzibie Zamawiającego. Szczegółowy opis dzieła zawarty jest w załączniku do umowy.
§2
Przyjmujący zamówienie wykona dzieło korzystając z własny narzędzi i materiałów.

§3
Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się rozpocząć wykonywanie dzieła  3 lipca 2020r. oraz ukończyć je do 17 lipca 2020r.

§4
Przyjmujący zamówienie nie może powierzyć wykonania dzieła innej osobie.

§5
Zamawiający odbierze dzieło w miejscu jego wykonania, w ciągu dwóch dni od ukończenia wykonania dzieła.

§6
Za wykonanie dzieła strony ustalają wynagrodzenie w wysokości 4000 zł brutto. W dniu podpisania umowy Przyjmujący zamówienie otrzyma 30 %  zaliczki na poczet wynagrodzenia. Pozostałą cześć wynagrodzenia  Zamawiający przekaże na wskazane przez Przyjmującego zamówienie konto  bankowe  w ciągu siedmiu dni od dnia odebrania działa.
§7
W przypadku niewykonania działa w terminie Przyjmujący zamówienie  zapłaci karę umowną w wysokości 25 zł (słownie: dwadzieścia pięć złoty)  za każdy dzień zwłoki.

§8
Wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.


………………....             ……………...............

Tomasz Molenda     Mirosław Kolka


 Prezes Zarządu

…………………………………………


(pieczątka firmowa Zamawiającego)

Załącznik:
  • szkic szafy do zabudowy wraz z wymiarami

Komentarze

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

Czytaj także...