Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne
Jeżeli kończy Ci się zwolnienie, a Ty nadal nie czujesz się na siłach, by wrócić do pracy, to w takiej sytuacji możesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Wypłacane jest ono po okresie wykorzystania zasiłku chorobowego, który dla osób płacących składki na ubezpieczenie chorobowe wynosi 182 dni. Jedynie w przypadku kobiet w ciąży i chorych na gruźlicę okres ten wydłuża się do 270 dni. Jeśli po tym czasie niezdolność do pracy się utrzymuje, masz prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.
Przysługuje ono także wtedy, gdy starasz się o rentę, lecz lekarz orzecznik widzi szansę na powrót do sprawności zawodowej po niezbędnym leczeniu lub rehabilitacji.
Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?
Maksymalny czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego to 12 miesięcy. Wynosi: 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni, - 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres, - 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pobierane jest w ciąży.
O przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS. Jeśli nie zgadzasz się z jego decyzją, możesz wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Masz na to 14 dni od dnia, kiedy je otrzymałeś. Sprzeciw ten może być wniesiony pisemnie lub ustnie do protokołu.
Z orzeczeniem lekarza orzecznika może nie zgodzić się prezes ZUS i wówczas możesz być ponownie wezwany na komisję lekarską. Przy braku sprzeciwu ZUS wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, która jest podstawą do wypłaty pieniędzy.
Jak ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne?
Jest ono wypłacane na wniosek, dlatego należy wypełnić formularz Wniosek Znp-7 (dostępny na stronie internetowej ZUS) oraz dołączyć wypełnione przez lekarza zaświadczenie OL-9. Gdy świadczenie będzie ZUS musisz dodatkowo złożyć zaświadczenie od płatnika składek Z-3 (jeśli nie było składane przy ustaleniu prawa do zasiłku chorobowego i nie zmieniły się okoliczności).
Uwaga! ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku, a w przypadku badania przez komisję lekarską – 30 dni od wydania orzeczenia.
Kiedy świadczenie rehabilitacyjne nie zostanie przyznane?
Wtedy, kiedy masz prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Nie dostaniesz go także za okresy, w których zachowujesz prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczegółowych, w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego oraz jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego wróciłeś do pracy, w której masz ubezpieczenie chorobowe.
Komentarze