Ewidencja czasu pracy pracowników
Prowadzenie ewidencji czasu pracy
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika. Ma to na celu ustalanie jego wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń, które związane są z pracą.Ewidencja czasu pracy powinna być prowadzona dla wszystkich pracowników - szczegółowy zakres ewidencji określa § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Na podstawie tego przepisu pracodawca powinien założyć oraz prowadzić dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie, który obejmuję:
- pracę w poszczególnych dobach;
- pracę w niedzielę i świętą,
- pracęw godzinach nadliczbowych oraz pracę w dni wolne, które wynikają z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
- pracę w porze nocnej;
- dyżury, urlopy;
- zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
Uwaga! Jeżeli chodzi o pracowników młodocianych pracodawca musi uwzględnić w ewidencji czasu pracy także czas ich pracy przy pracach, które są wzbronione pracownikowi pracownikowi młodocianemu, a które może on wykonywać w celu odbycia przez niego przygotowania zawodowego.Nie rejestruje się godzin pracy pracownika, który:
- objęty jest system zadaniowego czasu pracy;
- zarządza w imieniu pracodawcy zakładem pracy;
- otrzymuje ryczałt za godziny nadliczbowe lub pracę w porze nocnej.
Jeżeli ewidencja czasu pracy jest prowadzona prawidłowo, to służy ona z jednej strony ustaleniu wysokości przysługującego pracownikowi wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia, które jest związane z pracą, a z drugiej może stanowić dowód na prawidłowe rozliczanie czasu pracy w razie ewentualnego sporu zaistniałego między stronami stosunku pracy.
Czas pracy w przykładachJak należy ustalać czas pracy (wymiar i rozkład) pracowników zatrudnionych w różnych systemach czasu pracy?Wyjątkowa publikacja, w której autorzy nie piszą o teorii czasu pracy, nie posługują się trudnym prawniczym językiem. Po prostu dają gotowe rozwiązania i przykłady, dzięki którym rozliczenie czasu pracy, nadgodzin, pracy w niedziele i święta będzie bardzo proste....
Pracodawca zobowiązany udostępnić ewidencję czasu pracy
Jeżeli pracownik tego zażąda, to pracodawca ma obowiązek udostępnić mu ewidencje czasu pracy do wglądu lub zrobienia kopii.Uwaga! Pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji czasu pracy popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny do 30 000 zł. Wykroczeniem będzie tylko całkowite zaniechanie prowadzenia ewidencji czasu pracy, a nie prowadzenie jej w niewłaściwi sposób.
Komentarze