Dorabianie na emeryturze – ile można zarobić na emeryturze?

Dorabianie na emeryturze

Po osiągnięciu wieku emerytalnego możesz pracować bez ograniczeń. Na wcześniejszej emeryturze zaś musisz kontrolować zarobki, aby nie przekroczyć określonego limitu.





Na emeryturze można pracować różnych powodów. Przede wszystkim dla pieniędzy. Przeprowadzone badania pokazują, że dla wielu emerytów nie mniej ważny jest fakt, że mają kontakt z ludźmi.

Aktywność zawodowa pozwala dłużej zachować sprawność, zarówno fizyczną, jak i umysłowa, a poza tym praca sprawia, że czujemy się potrzebni, a to z kolei ma wpływ na poczucie własnej wartości.

Ile możesz zarobić będąc na emeryturze?


Wiek ma znaczenie

Limit dorabiania dotyczy osób na wcześniejszej emeryturze. Czyli kobiet, które nie ukończyły 60 lat oraz mężczyzn, którzy mają mniej niż 65 lat. Muszą oni zwracać szczególną uwagę na wysokość swoich zarobków, a to dlatego, ze jeśli przekroczą obowiązujący limit, ZUS obniży im świadczenie.
Uwaga! Ograniczenia nie dotyczą każdej pracy, a jedynie tej objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. To m.in. umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Zgłoszenie do ZUS

Raz w roku, do końca lutego, informujesz ZUS, ile w poprzednim roku zarobiłeś. Jest do tego specjalny formularz ZUS ERP.

Jeśli okaże się, że zarobiłeś mniej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, ZUS będzie Ci wypłacał pełne świadczenie, a jeśli przekroczysz tę kwotę, obniży je. Natomiast jeśli Twoje zarobki były wyższe niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata emerytury zostanie okresowo zawieszona.

Ile można zarobić na emeryturze: najnowsze limity


Od 1 czerwca 2020 roku młody emeryt może dorobić 3732,10 zł brutto. Do tej kwoty nie straci ani złotówki. Jeśli ją przekroczy, ZUS obniży mu emeryturę. Jeśli natomiast zarobi więcej niż 6931 zł brutto, zawiesi ją.

Te kwoty są obowiązują do końca sierpnia 2020 roku. Od września będą obowiązywały nowe limity.

Dorabianie na emeryturze bez ograniczeń


Emeryci pobierający zwykła emeryturę, mogą dorabiać bez ograniczeń. Musisz jednak pamiętać, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie praw emerytalnych nie oznacza automatycznego otrzymania świadczenia (ani też automatycznego zwolnienia z pracy). Jeśli chcesz przejść na emeryturę, najpierw musisz zrezygnować z pracy i złożyć w ZUS wniosek o emeryturę.

Podstawa rozwiązania stosunku pracy nie ma tu znaczenia – możesz złożyć wypowiedzenie lub rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron. Nie ma przeszkód, żeby od razu po uzyskaniu w ZUS decyzji o przyznaniu emerytury, wrócić do tej samej pracy. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, ale rozsądni pracodawcy cenią doświadczonych pracowników, a zatrudnienie emeryta jet dla nich korzystne finansowo. Drugą opcją jest znalezienie zatrudnienia w innej niż dotychczas firmie.

Jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zrezygnujesz z pracy, Twoje prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Oczywiście w każdej chwili możesz je odwiesić. 




Jakie świadczenie ZUS może zawiesić?


ZUS zmniejsza lub zawiesza:
  • emeryturę;
  • emeryturę pomostową;
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z: wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, jeśli doszło do niego przed 1 stycznia 2003 r., choroba zawodową;
  • rentę inwalidy wojennego (ale tylko wtedy, gdy niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową);
  • rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym, jeśli śmierć inwalidy nie pozostawała w związku ze służbą wojskową;
  • rentę rodzinną.

Komentarze

Czytaj także...