Jak napisać wniosek o obniżenie czynszu - wzór

Wzór wniosku o obniżenie czynszu

1.Miejsce złożenia wniosku - tutaj trzeba podać nazwę oraz dokładny adres instytucji, która rozpatrzy taki wniosek (np. siedzibę urzędu gminy, zarządzającej mieszkaniami komunalnymi).


Pismo może być wysłane listem poleconym za potwierdzeniem nadania lub można je osobiście zanieść do urzędu.

Pamiętaj! Gdy pismo jest zanoszone osobiście, to należy poprosić o potwierdzenie na kopii.

2.Treść wniosku - tutaj należy podać swoje dane (imię, nazwisko, PESEL, NIP oraz dokładny adres). Trzeba wpisać tytuł prawny do lokalu,czyli np.: umowa najmu na czas oznaczony lub nieoznaczony. Podaje się metraż mieszkania, kwotę czynszu za metr kwadratowy, a także liczbę osób (łącznie z tobą) mieszkających w tym mieszkaniu. Podaje się też wysokość dochodów w gospodarstwie domowym.
Uwaga! Do dochodu nie wlicza się m.in. becikowego, zapomóg jednorazowych, zasiłków pielęgnacyjnych i okresowych z pomocy społecznej, pomocy w  zakresie dożywiania (np. obiady dla dzieci w szkole).
3. Podpis - nie można zapomnieć o własnoręcznym podpisie wniosku, bo bez niego pismo nie będzie ważne. Wniosek może być napisany na komputerze lub odręcznie (trzeba zostawić sobie kopię). Pismo nie może mieć skreśleń ani poprawek.

4. Załączniki - należy dołączyć do pisma deklaracje o wysokości dochodów w gospodarstwie domowym (nie tylko naszych, ale także np. małżonka, dorosłych dzieci itd.). Potrzebne będzie także zaświadczenie o dochodach z miejsca pracy, z uczelni, gdy pobierane jest stypendium, z urzędu pracy, gdy jest się osobom bezrobotną itp.

5. Wynajmujący - ta część wniosku wypełniana jest przez urzędnika rozporządzającego tzw.zasobem mieszkaniowym, do którego należy nasz lokal. Trzeba się do niego zgłosić po potwierdzenie danych, które zawiera składany wniosek. Sprawy takie zazwyczaj załatwia się w wydziałach zasobów lokalowych, wydziałach lokali mieszkalnych lub wydziałach mieszkalnictwa.
Pamiętaj! Koniecznie trzeba sprawdzić to, czy urzędnik przystawił odpowiednią pieczątkę oraz czy podpisał się na wniosku.  

Uwaga! Jeżeli mieszkają z nami dorosłe osoby, to muszą one złożyć oświadczenie, że  nie mają innych dochodów niże te, które zostały wskazane w deklaracji.
Małżonek lub dorosłe dziecko muszą wtedy napisać w tym samu wniosku, który jest składany w gminie:
„Oświadczam, że nie mam innych źródeł dochodów niż te wskazane przez  ........................ w dołączonej deklaracji o wysokości dochodów. W okresie objętym deklaracją nie uzyskałem żadnych innych dochodów."
Trzeba pamiętać też o tym, że dochodem jest również np.: zasiłek rodzinny, zapłata za prace dorywcze, pomoc od rodziny, darowizna.

Jak napisać wniosek o obniżenie czynszu - wzór

Poniżej zamieszczam wzór wniosku o obniżenie czynszu.

Pamiętaj! To tylko wzór. Dane osób są fikcyjne. Wzór może być oczywiście modyfikowany wedle własnych potrzeb.

 

Książki, które warto przeczytać 

Te książki warto przeczytać:

1. Inteligentne oszczędzanie»
W jaki sposób, wprowadzając jedynie kilka drobnych zmian, możesz zacząć oszczędzać naprawdę dużą sumę pieniędzy? Autor na własnym przykładzie pokazuje działanie zasady "ziarnko do ziarnka". Wykorzystaj jego techniki także w swoim życiu!

2. Budżet domowy pod ostrzałem»
Jak skutecznie zadbać o budżet domowy i finanse osobiste oraz jak mądrze wydawać pieniądze w czasie kryzysu?

3. Mądry dom, bogaty dom»
Mądry dom może zarobić dla Ciebie nawet 4800 zł rocznie. Jeżeli nie potrzebujesz tych pieniędzy ta książka Cię znudzi.

Komentarze

Czytaj także...