Alimenty dla rodziców - jak uzyskać?

Alimenty dla rodziców. Obowiązek alimentacyjny względem rodziców

Rodzic, któremu nie starcza pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a jego dorosłe dzieci nie chcą go wesprzeć, ma prawo ubiegać się o alimenty.

Warunkiem do ich uzyskania jest tutaj niedostatek rodzica (nie może np. zapłacić za lekarstwa, czynsz, żywność). O tym, czy rodzic rzeczywiście żyje w niedostatku, zawsze decyzje podejmuje sąd.





Bez znaczenia jest to, ze rodzic pobiera emeryturę lub rentę. Aby uzyskać alimenty od dziecka, należy złożyć pozew w sądzie, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka.

Uwaga! Pozew jest zwolniony z opłaty sądowej.

Kwota alimentów dla rodziców

Wysokość alimentów uzależniona jest od uzasadnionych potrzeb rodziców oraz możliwości majątkowych i zarobkowych dorosłych dzieci.

Obowiązek alimentacyjny to nie tylko świadczenie pieniężne. Dorosłe dziecko może dostarczać rodzicom żywność, odzież oraz leki.

Czy każde dziecko musi płacić alimenty?

Rodzic może wybrać dziecko, od którego chce dostawać alimenty. Otrzyma wtedy tylko część należnych mu świadczeń (przypadającą na to  dziecko). W sytuacji, gdy jedno z dzieci jest bardzo zamożna, sąd może  zobowiązać je do płacenia alimentów za niezamożne rodzeństwo.

Almenty dla rodziców adopcyjnych

Rodzic adopcyjny (podobnie jak biologiczny) także może wystąpić o alimenty od  przysposobionych dzieci. Inaczej sprawa ma się z pasierbami. Sąd weźmie  pod uwagę, czy macocha (ojczym) mają biologiczne dzieci i jaka jest ich  sytuacja materialna.

Kiedy dziecko może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?

W sytuacjach szczególnych pozwane o alimenty dziecko może próbować uchylić się od obowiązku alimentacyjnego.

Dziecko ma do tego prawo, gdy jego rodzic w przeszłości karygodnie zaniedbywał  swoje obowiązki (np. zaspokajał jego potrzeb, stosował przemoc itp.).

Komentarze

Czytaj także...