Zwolnienia grupowe - jakie mamy prawa?

Zwolnienia grupowe i Twoje prawa

Niestabilna sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz więcej osób obawia się utraty pracy. Wiele branż (np. (gastronomiczna) w obecnych warunkach nie ma racji bytu, a jej pracownicy zagrożeni są zwolnieniami grupowymi.





Ich zasady reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2015 r., poz. 192, t.j.).

Kiedy zwolnienia grupowe?

O zwolnieniach grupowych możemy mówić, gdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników w okresie do 30 dni przeprowadza redukcję zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Redukcja obejmuje:
  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;
  • 10% pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 osób;
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia 300 lub więcej osób.
Uwaga! Rozwiązanie stosunku pracy nie może nastąpić wcześniej niż po 30 dniach od zawiadomienia PUP, a w przypadku, gdy nie jest ono wymagane, nie wcześniej niż po upływie 30 dni od daty zawarcia porozumienia bądź wydania regulaminu. W tych okolicznościach pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę pracownikom przebywającym na urlopach (w tym wychowawczych), trwających co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pod ochroną pozostają osoby, którym do emerytury pozostało mniej niż 4 lata, kobiety w ciąży i korzystające z uprawnień rodzicielskich.

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Wysokość odprawy zależy od stażu pracy. Za mniej niż dwa lata pracy należy się jedna pensja, za dwa do ośmiu lat pracy - dwie, a powyżej ośmiu lat - trzymiesięczne wynagrodzenie. Jeśli w ciągu roku sytuacja firmy poprawi się i pracodawca będzie szukał pracowników w tej samej grupie zawodowej, w pierwszej kolejności prace powinien zaoferować osobie zwolnionej grupowo. O ile pracownik wyrazi chęć takiego zatrudnienia.

Co Ci się należy, gdy firma ogłasza upadłość?

Jeśli pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z powodu upadłości firmy, może skrócić 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale maksymalnie do miesiąca. Pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałe 2 miesiące. Okres ten liczy się także do okresu zatrudnienia.
Uwaga! Przepisy, które chronią przed zwolnieniem grupowym pracowników, którym pozostało nie więcej niż 4 lata do emerytury, kobiety w ciąży, osoby na urlopie lub nieobecne z powodu choroby, w przypadku upadłości nie mają zastosowania. 

Komentarze

Czytaj także...