Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS
Świadczenie rehabilitacyjne ZUS
Jeśli ze względu na problemy zdrowotne jesteś na dłuższym zwolnieniu lekarskim, od 34 dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym (lub 15 - w przypadku osób do 50. roku życia) przysługuje Ci zasiłek chorobowy.To świadczenie wypłacane jest albo przez ZUS, albo pracodawcę - tak będzie, gdy zatrudnia powyżej 20 osób.
Ile wynosi chorobowe?
Co do zasady chorobowe - zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek chorobowy - wynosi 80% podstawy wymiaru pensji. Od tej reguły są jednak wyjątki. W przypadku choroby, która przypadła w okresie ciąży, świadczenie wynosi 100% podstawy wynagrodzenia, natomiast za czas pobytu w szpitalu - 70% (choć i tutaj zdarzają się wyjątki, np. pracownik, który ma więcej niż 50 lat za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym otrzyma 80%).Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?
Zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni (lub 270, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą albo przypada w czasie ciąży). Jeśli po tym okresie nadal jesteś niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności, możesz otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.Ma do niego prawo również osoba, która stara się o rentę, jeśli lekarz orzecznik uzna, że dalsze leczenie lub rehabilitacja dają szansę na jej powrót do pracy.
Orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS. Jeśli się z nim nie zgadzasz, możesz wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS.
Uwaga! Masz na to 14 dni od dnia, kiedy je otrzymałeś. Sprzeciw ten może być wniesiony pisemnie lub ustnie do protokołu.Z orzeczeniem lekarza orzecznika może nie zgodzić się również Prezes ZUS, czyli może się zdarzyć, że choć lekarz uzna zasadność przyznania Ci świadczenia rehabilitacyjnego, zostaniesz wezwany ponownie przed komisję lekarską.
Przy braku sprzeciwu ZUS wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, która jest podstawą wypłaty pieniędzy. Świadczenie można pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy i wynosi ono:
- 90% podstawy wymiary zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni;
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres;
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pobierane jest w ciąży.
Jak się starać o świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest na wniosek. W tym celu musisz wypełnić formularz Wniosek ZNp-7 (dostępny na stronie ZUS) oraz dołączyć wypełnione przez lekarza Zaświadczenie OL-9. Gdy świadczenie będzie wypłacał ZUS trzeba dodatkowo złożyć zaświadczenie od płatnika składek Z-3 (jeśli nie było składane przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i nie zmieniły się okoliczności).Uwaga! Ze względu na koronawirusa ważność orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników ZUS (m.in. o niezdolności do pracy) została wydłużona. Te, które kończą się w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo do 30 dni po ich odwołaniu, zachowują ważność przez trzy dodatkowe miesiące, licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu. Warunkiem jest złożenie wniosku o wypłatę świadczenia na dalszy okres zanim upłynie termin ważności dotychczasowo orzeczenia.
O trzy miesiące przedłużona została także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego (czyli przed 14 marca br.) - o ile został złożony wniosek o przedłużenie.
Komentarze